Baykal: "Uygun Bir Ortam Olursa Irak'a Giderim"

Baykal: "Uygun Bir Ortam Olursa Irak'a Giderim"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Uygun Bir Ortam Olması Durumunda Irak'a Gideceğini Söyledi.

Baykal:

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, uygun bir ortam olması durumunda Irak'a gideceğini söyledi.

Baykal, Habertürk Televizyonu'nda canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kuzey Irak konusunda yaptığı önerilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Baykal, Türkiye'de yaşanan terör sorununu Türk-Kürt savaşı olarak lanse edildiğini ve bunun doğru olmadığını söyledi. Bu söylemlerin bir tuzak olduğunu kaydeden Baykal, "Bu tuzağa düşmemeliyiz" dedi.

-CHP KÜRT DÜŞMANI DEĞİL

CHP'nin terör konusundaki politikasının "Kürt düşmanı" olarak gösterildiğini ancak bunun yanlış olduğunu kaydeden Baykal, CHP'nin Kürtlere değil eline silah almış olan kişilere karşı olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush ile yapılan görüşmenin ardından kamuoyuna yeteri kadar bilgi verilmediğini belirten Baykal, "1.5 saat bir görüşme olmuş. Bunun bir saat 15 dakikası baş başa gerçekleşmiş. Zabıt tutulmamış, tutulduysa da bilinmiyor. Türkiye'nin kaderini belirlendiği buluşma hakkında bırakın Anamuhalefet partisini bilgilendirmeyi Dışişleri Bakanlığın arşivlerine tutanak olarak girmesi gerekirdi" diye konuştu.

-ZİRVE ÖNERİSİ

Baykal, Kuzey Irak ve terör sorunu hakkında yaptığı açıklamaların ardından birçok olumlu tepki aldığını kaydederek hükümetten kendisine henüz bir yanıt gelmediğini söyledi. Bir AKP yöneticisinin "gerekirse zirve toplanabilir" önerisine sıcak bakan Baykal, "Zirve yapılsın. Devletin işleri için birlikte çalışma yaparız. Asker-sivil, iktidar-muhalefet bir araya geliriz. Buna şiddetle ihtiyacımız var. Hükümet sadece Bush'la muhatap olmasın" diye konuştu.

Yakında bölgeye yönelik önerilerini tekrarlayan Baykal, "Anadolu bir Hamas coğrafyasına dönerse bunun bedelini Amerika ve Avrupa öder" dedi.

Baykal, Irak'a gitmeyi düşünür müsünüz sorusuna da "Niye olmasın uygun bir ortam olursa gideriz" yanıtını verdi. (ANKA)

(İG/KEN/ZG)