Baykal: '''türkiye'nin Bir Yılını Niye Harcıyorsunuz?'' - Haberler
Haberi Paylaş

Baykal: '''türkiye'nin Bir Yılını Niye Harcıyorsunuz?''

AA - Güncel
Baykal: '''türkiye'nin Bir Yılını Niye Harcıyorsunuz?''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''iktidarın güvenini kaybettiğini, yeni, sağlam, taze iktidara her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulduğunu'' ifade ederek, ''4. yıl seçim yılı olmalıdır. Türkiye'nin bir yılını niye harcıyorsun?'' dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''iktidarın güvenini kaybettiğini, yeni, sağlam, taze iktidara her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulduğunu'' ifade ederek, ''4. yıl seçim yılı olmalıdır. Türkiye'nin bir yılını niye harcıyorsun?'' dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Meclisin bu yılki çalışmalarının sonuna gelindiğini söyledi. Meclisin, aynı zamanda 4 yıllık dönemi de geride bırakacağını belirten Baykal, bu sürenin, seçime gidilmesi için gerekli olan sürenin de dolduğu anlamına geldiğini ifade etti.

Deniz Baykal, birçok ülkede, 4 yılın sonunda seçime gidildiğini belirterek, ''4. yıl seçim yılı olmalıdır. Doğalı budur. 4. yılın sonunda yeni bir değerlendirme imkanı doğmuştur. Bu süre, toplumun demokratik sabır göstermesi için makul süredir'' dedi.

CHP Lideri Baykal, Hükümetin, ekonomide önceki hükümetin aldığı tedbirleri uygulamaya devam ettiğini ifade ederek, ekonomi politikasında yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Özelleştirmeden elde edilen paranın ''çar çur'' edildiğini öne süren Baykal, bu miktarın 11.4 milyar dolarının Hazineye aktarıldığını, 13.5 milyar dolarının ise 'masraf'' denilerek harcandığını kaydetti.

AK Parti hükümeti döneminde, Türkiye-AB ilişkilerinin ciddi bir açmaza sürüklendiğinin net bir şekilde kendini gösterdiğini savunan Baykal, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, ''Olumlu gelişmeler var, Rum vetosunu etkisiz kıldık'' şeklinde yapılan açıklamalar sonrasında 12 Haziranda Lüksemburg'a gittiğini anımsattı.

Baykal, 12 Haziranın, ''tarihi dönüm noktası'' ilan edildiğini, bu tarihten çok kısa bir süre sonra ise Başbakan Erdoğan'ın birden celallenerek, ''AB ile müzakereler durursa dursun'' diye olumsuz bir tavır sergilediğini söyledi. Baykal, ''12 Haziranda zafer, güzellik sağlandıysa 4 gün sonra 16 Haziranda bu tepki niye? Kimi aldatıyorsunuz?'' diye sordu. Baykal, olayların adının konulmasından kaçınıldığı için bunların yaşandığını ifade etti.

Türkiye'yi ağır yükümlülükler altına sokan bir karar alındığının 12 Haziranda değil, 16 Haziranda görüldüğünü belirten Baykal, ''Gül'ün 12 Haziranda Türkiye açısından son derece olumsuz kararı kabul ettiği ortaya çıkmıştır. Hükümet, 12 Haziranda belgeye onay vererek kendini tam bir çıkmaza sokmuştur, Türkiye'nin AB üyeliği tehlikeye sokulmuştur'' diye konuştu.

Yapılan yanlışlıkları dile getirdiklerinde kendilerine, ''AB karşıtı'' denilerek kıyamet kopartıldığını, şimdi ise ''durursa dursun'' denildiğini ifade eden Baykal, ''Nerede bizim AB'ciler? Tam dut mevsimi... Dut yemiş bülbüle döndüler. Sesleri solukları çıkmıyor'' dedi. Baykal, gelinen noktada, CHP'den özür dilenmesi gerektiğini savundu.

AA - Güncel

, Haber

title