Baykal: Tek Yaptırım Meclis'e Girmemek

Baykal: Tek Yaptırım Meclis'e Girmemek

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'AK Parti Üzerinde Kullanılabilecek Tek Yaptırım Meclis'e Girmeme Yaptırımıdır. Bunu da CHP Yapmıştır' Dedi.

Baykal: Tek Yaptırım Meclis'e Girmemek

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''AK Parti üzerinde kullanılabilecek tek yaptırım Meclis'e girmeme yaptırımıdır. Bunu da CHP yapmıştır'' dedi.

Baykal, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek yeni atanan İl Başkanı Gürsel Tekin'e başarı dileğinde bulundu.

Burada basın toplantısı düzenleyen Baykal, gazetecilerin cumhurbaşkanı seçimine ilişkin soruları üzerine, CHP'nin tutumuna ilişkin bazılarının ''Politikanız doğru, ama bir eksiğiniz var. Siz de aday belirleyebilirdiniz'' dediklerini ifade etti.

Bunu söyleyenlerin CHP'nin aday önermesi halinde TBMM'ye girmesi gerektiğini unuttuklarını, Meclis'e girme halinde de cumhurbaşkanı seçimine 2 kademeli destekten üçte ikilik çoğunluğun sağlanmasına yarayacak desteği ilk kademede sağlamış olacaklarını söyleyen Baykal, ''AK parti üzerinde kullanılabilecek tek yaptırım Meclis'e girmeme yaptırımıdır. Bunu da CHP yapmıştır. Bu Türkiye'de bir kriz çıkarma, meclisi tıkama çağrısı değildir'' dedi.

''CHP'nin cumhurbaşkanı seçimi konusunda çok ilkeli, tutarlı ve Türkiye'nin yararlarına yönelik bir tavır gösterdiğini'' ifade eden Baykal, ''Bu tavrı keşke diğer muhalefet partileri ile birlikte götürmüş olsaydık. 'Gül seçilmemelidir, yanlış olur, sakıncalıdır' diyenler onun gereğini yapmamışlardır. Onun gereğini yapmak üçte ikilik çoğunluğun sağlanmasına katkı vermek değildir'' diye konuştu.