Baykal: Sorumlu Uzlaşmayı Reddeden Başbakandır

Baykal: Sorumlu Uzlaşmayı Reddeden Başbakandır

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'TBMM'de Uzlaşma ile Cumhurbaşkanının Seçilmemesinin Sorumlusu, O Zaman Uzlaşma Teklifini Reddeden Başbakandır' Dedi.

Baykal: Sorumlu Uzlaşmayı Reddeden Başbakandır

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''TBMM'de uzlaşma ile cumhurbaşkanının seçilmemesinin sorumlusu, o zaman uzlaşma teklifini reddeden Başbakandır'' dedi.

Baykal, Bartın Cumhuriyet Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 6 ayının cumhurbaşkanlığı tartışmasının içinden geçtiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Cumhurbaşkanlığı tartışması, kutuplaşması, Başbakan tarafından Türkiye'ye dayatıldı. Düşündüğünü gerçekleştiremedi 'anayasayı değiştireceğim' dedi. Şimdi geldiğimiz noktada diyor ki 'Cumhurbaşkanını uzlaşmayla seçelim'. Cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde ana muhalefet partisi lideri olarak ben, cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesini söyledim. Hatta o zaman için 'bir AK Parti'linin bile cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün' olduğunu söyledim. O zaman Başbakan dedi ki 'onlarla uzlaşma arayışına girmek zaman israfıdır, önlerine bir çelik çomak attık, oynuyorlar' dedi ve burnunun dikine gitti. Eğer o zaman demiş olsaydı ki 'uzlaşmayla seçelim', o mecliste cumhurbaşkanı seçilirdi. TBMM'de uzlaşma ile cumhurbaşkanının seçilmemesinin sorumlusu, o zaman uzlaşma teklifini reddeden Başbakandır. Ancak, Başbakan o zaman uzlaşmayı reddetti, Türkiye'yi kilitledi.''

Baykal ayrıca 22 Temmuz seçimlerinden CHP'nin iktidar çıkacağını savunarak, PETKİM'in satışına 'dur' diyeceklerin söyledi.