Baykal, Sabahat Akkiraz ile Görüştü

Baykal, Sabahat Akkiraz ile Görüştü

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sanatçı Sabahat Akkiraz'ı makamında kabul etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP Kongresi'nde "Onlarsız yetim kalırız" diyerek Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal gibi isimlerle andığı sanatçı Sabahat Akkiraz, "Başbakan'ın siyasi fikri bana uzaktır, Deniz Baykal'ın yakındır ama o hiç beni konuşmaz bile" diye Baykal'a sitem etmişti.

Baykal, Sabahat Akkiraz ile Görüştü

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sanatçı Sabahat Akkiraz'ı makamında kabul etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP Kongresi'nde "Onlarsız yetim kalırız" diyerek Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal gibi isimlerle andığı sanatçı Sabahat Akkiraz, "Başbakan'ın siyasi fikri bana uzaktır, Deniz Baykal'ın yakındır ama o hiç beni konuşmaz bile" diye Baykal'a sitem etmişti. Bunun üzerine Akkiraz'ı telefonla arayan Baykal, iç dünyasını yeterince kamuoyuna anlatamamasının kendisinin eksikliği olduğunu dile getirerek, "Bunu düzeltmek benim görevimdir. İlk fırsatta bunu yaparım. Beraber olmaktan onur duyarım. Çok özel bir yeriniz var, halk müziğimiz içerisinde. Sanatçı kimliğiniz, kişiliğiniz çok özel, buna çok değer veriyoruz, saygı duyuyoruz. Bu konuda hiçbir tereddütünüz olmasın" demişti.

Akkiraz'ı kabulünde konuşan Baykal, "Çok hoş bir şeydi, çok zarifti sizin o değerlendirmeniz. Beni hem mutlu etti böyle bir arzu, temenni içinde olduğunuzu görmek, benim size ilgi gösterdiğinizi görmeyi arzu ettiğinizi öğrenmek beni çok mutlu etti" dedi. Bir yandan da kendisine kızdığını, yeterince gerçek tercihlerini yansıtamamış olduğunu düşündüğünü belirten Baykal, bunun bir vesile olduğunu, kendisiyle bir araya gelmenin çok hoş bir şey olduğunu söyledi. Akkiraz'ı yarın bir kez daha izleyeceğini ve kendisinin çalışmalarına ne kadar önem ve değer verdiğini bir kez daha ifade etmiş olacağını kaydeden Baykal, şöyle konuştu:

"Gerçekten Türkiye'de her alanda çok ciddi insanlar var, çok güzel çalışmalar yapan insanlar var. Zaman zaman bunlara yeterince ilgi gösteremiyoruz. Bazen bir yerde karşılaşıyoruz ve çok etkileniyoruz "Ne hoş, ne güzel' diye. Ama bizlerin görevi herhalde her alandaki başarılı çalışmaları yeterince incelemek, sahiplenmek, topluma bunları bir örnek olarak sunmak ve toplumun doğru bir değerlendirme yapmasına bir anlamda katkı yapmak. Bu yeterice işlemiyor. Magazin ve popüler kültür ölçüleri çoğu kere ön planda gibi gözüküyor. Halbuki onun dışında çok ciddi çalışan insanlar var her alanda; sanatta, müzikte, bilimde, akademik yaşamda, spor yaşamında pek çok gerçek değer var. Onları milletçe doğru tarif edebilmeliyiz. Kimler bunlardır, iyi bilebilmeliyiz ve sahip çıkabilmeliyiz." (ANKA)

(HH/)