Baykal: Nüfus Cüzdanına Her Türlü Hizmet

Baykal: Nüfus Cüzdanına Her Türlü Hizmet

Baykal, Eğitim Reformu Yapacaklarını ve Yeşil Kart Uygulamasını Kaldıracaklarını, Nüfus Cüzdanıyla Vatandaşın Her Türlü Hizmetten Yararlanacağını Belirtti.

Baykal: Nüfus Cüzdanına Her Türlü Hizmet

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, 5 yıl sonra geldiği Gaziantep'te partisince düzenlenen mitingde konuştu. Hükümeti eleştiren Baykal, 10 gün sonra yeni bir meclis, yeni bir hükümet ve yeni bir başbakanın geleceğini savundu. Baykal, eğitim reformu yapacaklarını ve yeşil kart uygulamasını kaldıracaklarını, nüfus cüzdanıyla vatandaşın her türlü hizmetten yararlanacağını belirtti. Baykal, mazot indirimini nasıl yapacağını da Gaziantep mitinginde rakamlarla anlattı.

İstasyon Meydanı'nda Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sevigen'in Gaziantep milletvekili adaylarını tek tek tanıtımından sonra kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, önce partilileri selamladı. Siyasi hayata atıldığında ilk konuşmasını Gaziantep'te Akyol Mahallesi'nde yaptığını anlatan Baykal, Gaziantep'i çok özlediğini söyledi. Türkiye'de 10 gün sonra yeni bir tablonun ortaya çıkacağını iddia eden Baykal, "10 gün sonra yepyeni bir tablo ortaya çıkacak. Yeni bir meclis, yeni bir hükümet, yeni bir

başbakan geliyor. 15 gün sonra yeni bir dönem açılacaktır. Sorumluluk üstlenecek bir insan olarak söylüyorum ki Antep'in yarası sarılacaktır" dedi. CHP olarak iktidara geldiklerinde üretimi ayağa kaldıracağını kaydeden Baykal, bunu da çiftçiyi, köylüyü ayağa kaldırarak yapacaklarını söyledi. Baykal, konuşmasında şunları ifade etti:

"Yeni dönemde kalkınma topraktan, çiftçiden, köylüden başlayacak. Taban sağlam olmazsa, taban bataklık olursa onun üstüne gökdelen yapabilir misiniz? Taban köylü, çiftçi, toprak, tarım. Önce onu ayağa kaldıracağız."

Konuşmasında mazottaki indirimi nasıl yapacaklarını da anlatan Baykal, "Mazot çok pahalı. Devlet aşırı vergi alıyor. Bir koyundan iki post çıkarıyor. Devlet hem KDV, hem de ÖTV alıyor. Biz gelirsek 'KDV alacağız. Maliyetine alacağız, masrafı alacağız, ama ÖTV'yi almayacağız' dedik. Bu ÖTV'yi almadığımız vakit mazotun fiyatı 1 milyon üzerinde düşüyor" şeklinde konuştu. Yeşil kartı kaldırarak insanların sağlık hizmetlerinden sadece nüfus cüzdanlarını göstererek faydalanacağını, eğitimde reformlar

yapacaklarını, ÖSS'yi kaldıracaklarını ifade eden Baykal, muhtarları da kalkındıracaklarını bildirdi. Yardıma muhtaç olan ailelere yardım elini uzatacaklarını anlatan Baykal, yoksullukla mücadelede balık vermek yerine balık tutmayı öğreteceklerini anlatarak şunları söyledi:

"Muhtarlardan alınacak fakir aileler listesini inceleyeceğiz. Ailede çalışabilecek olanlara iş imkanı sağlayacağız. Yani yoksul ailelerde öncelik iş imkanına verilecek. Türkiye'de aile önemlidir, ailede birisi iş sahibi olursa bütün aileyi sahiplenir. Yoksullukla mücadele programında insanlara balık dağıtarak değil, balık tutmasını öğreterek ayakta kalmasını sağlayacağız. Baba hastadır, çocuklar küçüktür, o zaman aileye devlet olarak yardım yapacağız. Yardımı kadına, anaya yapacağız. Çünkü ana aileye

sahip çıkar. Ana yemez yedirir, giymez giydirir, kartal gibi kanatlarını açar ailesinin etrafında. Ailesinin şerefidir, namusudur, ona güvenip destek olacaksın. Bizim gözümüzde ana ailede devletin temsilcisidir. Kadının adına bankada hesap açtıracağız. Her ay gidip bankadan parasını alacak. Dünyada böyle oluyor, Türkiye'de de böyle olacak."

Türkiye'de 266 milletvekili hakkında dosya bulunduğunu kaydeden Baykal, bunların içinde kendisinin de olduğunu belirtti. 2002 seçimlerinde Zonguldak mitinginde vakti geçirdikleri için hakkında tutanak tutulduğunu ve dokunulmazlığının kaldırılmasının istendiğini belirten Baykal, yargılanmayı istediğini ancak dokunulmazlığının kaldırılmadığını söyledi. İktidara geldiklerinde ilk olarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırıp 266 milletvekilini yargıya göndereceklerini ifade eden Baykal,

"Milletvekillerine 'marş marş mahkemeye, aklan da gel' diyeceğiz" dedi.

(OÇ-ST-OK-Y)

Kaynak: İHA