Baykal: Laikliğe Darbe Yapılıyor

Baykal: Laikliğe Darbe Yapılıyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, '( 71 Yıldır Dünyada Müslüman ve Laik Olmayı Başarıyoruz, Başardık, Gelecek Yıllarda Bunu Sürdüreceğiz) Diye Hitap Edeceğimiz Bir Noktada, Laikliğe Yönelik En Ağır Darbelerin Hazırlıkları Yapılıyor, Planları Uygulamaya Konuluyor, İşbirlikleri Gerçekleştiriliyor. ve O Süreç, Türkiye'de Halka, Topluma, Anayasamıza Dayatılıyor' Dedi.

Baykal: Laikliğe Darbe Yapılıyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''(71 yıldır dünyada Müslüman ve laik olmayı başarıyoruz, başardık, gelecek yıllarda bunu sürdüreceğiz) diye hitap edeceğimiz bir noktada, laikliğe yönelik en ağır darbelerin hazırlıkları yapılıyor, planları uygulamaya konuluyor, işbirlikleri gerçekleştiriliyor. Ve o süreç, Türkiye'de halka, topluma, Anayasamıza dayatılıyor'' dedi.

Baykal, CHP TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de tartışılan temel konulardan birisinin türban olduğunu söyledi. ''Aslında karşımızdaki konu, türban konusu değil, laiklik konusudur'' diyen Baykal, 5 Şubatın laikliğin, Türkiye'de Anayasaya yerleşmesinin 71. yıldönümü olduğunu anımsattı. Baykal, 'Şu acı rastlantıya bakın... Tarih, tebessümle bu olayı izliyor. '71 yıldır dünyada Müslüman ve laik olmayı başarıyoruz, başardık, gelecek yıllarda bunu sürdüreceğiz' diye hitap edeceğimiz bir noktada, laikliğe yönelik en ağır darbelerin hazırlıkları yapılıyor, planları uygulamaya konuluyor, işbirlikleri gerçekleştiriliyor. Ve o süreç, Türkiye'de halka, topluma, Anayasamıza dayatılıyor. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız'' diye konuştu.

Bunun üzüntü verici bir tespit olduğunu ifade eden Baykal, Türkiye'de laikliğin başından beri, toplumun önemli kesimleri tarafından hazmedilmediğini söyledi. Bazen açıktan, bazen gizli gizli, laikliğe karşı çalışmalar sürdürüldüğünü, altyapı oluşturulduğunu anlatan Baykal, ''Bu tarihi süreç, öyle anlaşılıyor ki artık açıktan meydan okumayı mümkün kılacak bir noktaya gelmiştir'' dedi.

''Türban konusunun altında ne yatıyor? İslamiyetin hangi anlamda icabıdır, hangi önemde bir icabıdır, hangi biçimde bir örtünme İslamiyetin icabıdır?'' diye soran Baykal, bunların konuşulmasına, aydınlatılmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İslamiyetin gereği, temel koşulu ''türban takmakmış'' gibi bir anlayışın ortaya çıktığını anlatan Baykal, ''Türban, örtünme, dinimizin bu konudaki anlayışı, bu konuların netleştirilmesi gerekiyor'' dedi.

''Örtünme, elbette bizim dinimizde vardır ama bilinmelidir ki örtünme bizim dinimizle ortaya çıkmış bir uygulama değildir. Örtünme, İslamiyetin bir icadı değildir'' diyen Baykal, örtünmenin, toplumsal yaşamın, insanların birbirlerine saygı göstererek medeni bir toplum içinde yaşayabilmelerinin bir gereği olarak İslamiyetten öncede kabul görmüş bir uygulama olduğunu söyledi.

Baykal, ''Laikliğin güvencesi biziz, laikliği bize emanet edin' diyenlerin olduğunu ifade ederek, ''Ciğeri kediye emanet ederim, laikliği sana emanet etmem'' dedi.

Bir kişinin, İslami yorumlardan en radikalini seçip, ''Saçımın tek bir telinin dahi göstermeyi uygun görmüyorum'' demesine saygı duyacağını ifade eden Baykal, ancak bunu Anayasa yorumu haline getirmenin, kabul edilemez ve yanlış olacağını kaydetti.

AK Parti iktidarının yerel seçimlere yönelik, ''Bir takım tertip ve tezgahlar ortaya koymaya başladığını'' öne süren Baykal, daha önce başlamış olan bir sürecin, yeniden canlandırılmak istediğini; nüfusu 2 binin altında olan yerleşme merkezlerinin, belediyecilik hakkının elinden alınmak istendiğini söyledi.

Bu nitelikte 899 tane belediye bulunduğunu anlatan Baykal, ''Yıllardan beri belediye olarak kimlik kazanmış olan yerleşme yerlerine, şimdi suç işlediği için rütbesi sökülen bir sorumlu muamelesi yaparak, bu haklarını elinden almanın haksızlık'' olduğunu bildirdi.

' 'Kadıköy'ü ne yaparız da CHP'nin elinden alırız. Buna göre bölme çabaları içine giriyorlar'' diyen Baykal, çağdaş, oturmuş ve Türkiye'nin iftihar edeceği belediyecilik uygulamasını ortaya koymayı başarmış belediyeleri ortadan kaldırmaya yönelik çabalar olduğunu savundu.

Baykal ''İçişleri Bakanlığının gizli bir odasında AKP militanları, partizanları, milletin belediyelik hakkı üzerinde sorumsuzca parti çıkarı doğrultusunda oynamayı kendilerine hak biliyorlar'' dedi.

Kaynak: AA