Baykal, Kakava Ateşini Yaktı

Baykal, Kakava Ateşini Yaktı

Kırklareli 18. Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali'nin Ateşin Yakan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Birlik ve Beraberlik Mesajı Verdi. Kakava Ateşinin Türkiye'yi Aydınlatmasını Dileyen Baykal, Türkiye'nin Kıştan Çıkarak Bahara Çıkması Gerektiğini İleri Sürdü.

Baykal, Kakava Ateşini Yaktı

Kırklareli 18. Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali'nin ateşin yakan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Kakava ateşinin Türkiye'yi aydınlatmasını dileyen Baykal, Türkiye'nin kıştan çıkarak bahara çıkması gerektiğini ileri sürdü.

CHP Genel Başkanı Baykal, bir takım açılışlar yapmak ve festivale katılmak üzere Kırklareli ve ilçelerine geldi. Baykal ilk olarak Lüleburgaz'ın Ahmetbey beldesinde yaptırılan çok amaçlı kültür evinin açılışını gerçekleştirdi. Baykal daha sonra Lüleburgaz Belediyesi pazar yeri, Babaeski hal ve Pazar yeri açılışını yaptı.

Baykal, daha sonra programının son durağı olan Kırklareli'ne geldi. Baykal, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan'ı makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Yenilenen Uğur Mumcu Caddesi'nin açılışını yapan Baykal, Kırklareli 18. Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali kortejine katıldı. Baykal kortejde partilileri selamladı.

Festival alanındaki Kakava ateşini yakan Baykal, burada toplanan halka yönelik bir konuşma yaptı. Birlik ve beraberlik mesajlarında bulunan Baykal, "Yaktığımız bu ateş ülkemizdeki tüm insanların yüreklerini ısıtsın. Ülkemize çökeltilmek istenen karanlığa bu ateş bir aydınlıkla son versin. Kırklareli'nde yakılan bu ateşin burada başlatılan bu meşalenin bu ışığın bütün ülkemizi Atatürk ışığında aydınlatmasını diliyorum. Sevgili kardeşlerim; hepimizin artık yaşadığımız kıştan artık çıkmaya ihtiyacı var. Baharı özledik. Yazı, aydınlığı güneşi, güzellikleri özledik. Bunu hak da ettik. Acı bir kışın içinden geçiyoruz. Sıkıntılar yaşadık. Umutsuzluklara karamsarlıklara düştük. Zaman zaman geleceğimizden kaygı duyduk. Bütün bunlar geçiyor. Hepsi gelecek merak etmeyin. Türkiye'nin önü aydınlık. Geleceği parlaktır. Bu sıkıntıları hep beraber aşacağız. Bu güçlükleri aşmak için neye ihtiyaç varsa o milletimizde halkımızda insanımızda var. Bu güç kadımızda erkeğimizde köylümüzde, esnafımızda var. Devletimizin temelinde de bu var. Bizim devletimiz kardeşlik devleti. Bizim devletimiz ayrımcı devlet değil. Dışlayıcı devlet değil. Bizim devletimiz herkesi eşit sayan bir devlet. İnancını kökünü kökenini ayırmayan bir devlet. İnsana insan olduğundan dolayı değer veren bir anlayışın yansıdığı bir devlet. Mevlana'dan Hacı Bektaşı Veli'den Yunus Emre'den Mustafa Kemal'den gelen bir devlet. Devletimizde milletimizde toprağımızda bu var. Yeter ki hepsinin kıymetini bilelim. Bunların kıymetini bilirsek hiç merak etmeyin geleceğimiz aydınlıktır." dedi.

Baykal, konuşmasının ardından karayolu ile İstanbul'a hareket etti.

Kaynak: CHA