Baykal:''ezdirmeyeceğiz, Soydurmayacağız, Böldürmeyeceğiz...''

Baykal:''ezdirmeyeceğiz, Soydurmayacağız, Böldürmeyeceğiz...''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Önümüzdeki seçime girerken üç kelime söyleyeceğiz; ezdirmeyeceğiz, soydurmayacağız, böldürmeyeceğiz...'' dedi.

Baykal:''ezdirmeyeceğiz, Soydurmayacağız, Böldürmeyeceğiz...''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Önümüzdeki seçime girerken üç kelime söyleyeceğiz; ezdirmeyeceğiz, soydurmayacağız, böldürmeyeceğiz...'' dedi.

Baykal, Antalya'nın Elmalı ilçesinde belediye tarafından yaptırılan Atatürk heykelinin açılış töreninde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Irak'ta her gün 40-50 kişinin yaşamını yitirdiğini, Lübnan'ın büyük bir kavganın eşiğinde olduğunu ve Filistin'in durumunun ortada olduğunu söyledi.

Böyle çekişmeli bir ortamda Türkiye'nin bu ülkelerle Orta Doğu coğrafyasında aynı dini, aynı inancı, aynı değerleri paylaştığını belirten Baykal, ''Ancak o dünyada istikrar ve barış yok. Sünni, şiiye saldırıyor. Herkes, kimlik çekişmesinde. Din, mezhep kavgası var. Onlar kavga, biz huzur içindeyiz. Aradaki fark, Mustafa Kemal farkı. Biz Atatürk dönemini yaşadık'' diye konuştu.

Böylesi bir yapıya karşın Türkiye'de son dönemde etnik kimlikleri ''kurcalamak'' isteyenler bulunduğuna işaret eden Baykal, şunları söyledi:

''Sakın ırk, etnik kimlik anlayışı üzerine hükümet kurmayın. Bütün Türk halkı eşittir. Cumhuriyetin temelinde, insan eşitliği ve kardeşliği vardır. Biz Müslümanız. Bununla da iftihar ediyoruz ama inancımızı siyasi düzen haline getirmeyi reddediyoruz. Devlet sadece vatandaşa hizmet etsin. Ancak bunu bozmaya kalkanlar var. İnsanların, az dindar, çok dindar olduğunu ölçmeye çalışıyorlar. Sen kim oluyorsun da insanların dindarlığını ölçüyorsun? Sen daha ananın karnına düşmeden bu insanlar Müslümandı. Sen aradan çekil. Sen gittikten sonra da bu insanlar Müslüman olmaya devam edecek. Siyasetçinin Allah'la kul arasına girmesi kadar yanlış bir şey olamaz. Sen git kendi hesabını mahkemede ver. Vatandaştan Allah adına hesap sormaya kalkma. Kul adına kendi hesabını ver.''

Orta Doğu'yu karıştırmak için paranın da, teşkilatın da bulunduğunu savunan Baykal, bu emelleri, ''petrol piyasasını birilerinin istediği gibi kontrol etmesi amacını hayata geçirmeye çalışmak'' olarak değerlendirdi.

Baykal, Türkiye'yi, bu ortamda mümkün olsa bölmek ve parçalamak isteyenler bulunduğuna da işaret ederek, şöyle konuştu:

''Birileri çıkıp 'aramızda azınlık var' diyor. Kim bu azınlık, nerede? Bunlara izin vermeyin. Bölmelerine izin vermeyin. Alt kimlik, üst kimlik... Bizim tek bir kimliğimiz var, hepimiz Türküz. İşte Akçay'da açılışını yaptığımız Atatürk heykeli bu noktada önemli. O düşünceye sahip çıkacağız. Türkiye yeni bir yönetime doğru gidiyor. Hiçbir iktidar ebedi değildir. Şimdi öyle bir dönemin eşiğindeyiz. Önümüzdeki seçime girerken, üç kelime söyleyeceğiz; ezdirmeyeceğiz, soydurmayacağız, böldürmeyeceğiz... Türkiye'de birilerini, birileri eziyor. Millet eziliyor, ülke soyuluyor. Soygunda üç sac ayağı var; Vicdansız işadamı, haramzade bürokrat, namussuz siyasetçi... Herkes soygunu siyasetçiden güç alarak yapıyor.

Ülkede milleti ezdirmeyeceğiz, ülkeyi soydurmayacağız, devleti böldürmeyeceğiz. İlk seçimde bunu da başarıya ulaştıracağız. Bugüne kadar bu tür tehlikeler olduğunda, devletin başka kurumları devreye girerdi. Şimdi iş millette... Artık kurumlardan talep etme dönemi geride kaldı. Onlar çözmeye kalkarsa başka sıkıntılar oluyor. Demokrasi sekteye uğruyor. Bu işi biz yapacağız. Milletin eliyle, sandıkta çözeceğiz.''

Kaynak: AA