Baykal: Erdoğan'ın Siyasete Dönmesi Konusunda Doğru Yaptım

Baykal: Erdoğan'ın Siyasete Dönmesi Konusunda Doğru Yaptım

CHP Lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Aldığı Mahkumiyet Sonrası Aktif Siyasete Geri Dönmesi İçin Yasal Düzenlemelerin Yapılması Konusuna Değinerek, "Bunda Bir Yanlışlık Görmüyorum. Şu Anda da Görmüyorum. Doğru Yaptım. Yapılması Gereken de Buydu" Dedi.

Baykal: Erdoğan'ın Siyasete Dönmesi Konusunda Doğru Yaptım

CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ın aldığı mahkumiyet sonrası aktif siyasete geri dönmesi için yasal düzenlemelerin yapılması konusuna değinerek, "Bunda bir yanlışlık görmüyorum. Şu anda da görmüyorum. Doğru yaptım. Yapılması gereken de buydu" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNNTürk televizyonunda katıldığı "Tarafsız Bölge" programında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Siirt'te okuduğu şiir sonrasında çarptırıldığı ceza sonrası siyasete dönebilmesi için gerekli hukuki düzenlemelerin çıkartılması konusundaki tutumunun "doğru" olduğunu söyledi. Baykal, "Ben iftiharla bunu yapmışımdır. Hiçbir yanlışlık duygusu içinde değilim orada ben çünkü bir kişiye değil, milli iradeye saygı gösterdim. Onu seçime sokup oyu aldıysa onun gereğini yapacaksınız" diye konuştu.

Baykal, Erdoğan'ın ebediyen siyasi haklardan yoksun kalmasının çağdaş hukuk ölçüleriyle izah edilemez olduğunu belirterek, seçime girerek halktan oy alması sonucunda böyle bir tutumun devam ettirilmesinin milli iradeyle kavga etmek olacağını kaydetti.

Baykal, şunları kaydetti:

"Bu yanlıştır. Buna içtenlikle inandım. Çok açık bir şekilde bunun Anayasa ve yasalardaki engellerinin aşılması gerektiğini düşündüm. O konuda içtenlikle işbirliği yaptım. Kendi partim içinde tepkiyle karşılaştım. Bazı seçkin aydınlarımız hala bana fatura diye bunu getirirler. Ben iftiharla bunu yapmışımdır. Hiçbir yanlışlık duygusu içinde değilim orada ben çünkü bir kişiye değil, milli iradeye saygı gösterdim. Onu seçime sokup oyu aldıysa onun gereğini yapacaksınız. Bu kanunu yıllarca orada tutmak mümkün değildir. Kısıtlamaya kalkmak. Kısıtlamaya kalkarsanız perişan olursunuz. Ayrıca şunu da görmek lazım. Tayyip Bey'i sokmayacaksınız ne olacak? Başka birisi orada olacak. O başka birisi yanlış yapacak. Toplum ona tepki gösterecek ama Tayyip Bey bütün bunların üzerinde bir ağırlıklı şahsiyet gibi duracak. Bunlar yanlış şeyler, demokraside böyle şeyler yok. Herkes şeffaf, sorumluluğu üstenecek, gereğini yapacak. Gayri tabi, doğru değil. Bunlara içtenlikle inandım ve içtenlikle üstlendim gelen tepkileri de. Bu konuda gereken adımları attım. Bir meselem yok. Bana zaman zaman diyorlar, 'sen sebep olmadın mı?' Bana bu fatura çıkarılır. Bunda bir yanlışlık görmüyorum. Şu anda da görmüyorum. Doğru yaptım. Yapılması gereken de buydu."(ANKA)