Baykal: 'DSP'nin Birleşme Modelini Benimsiyoruz'

Baykal: 'DSP'nin Birleşme Modelini Benimsiyoruz'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'DSP'nin Birleşme Modelini Benimsediğimizi İfade Ettik ve Bu Model Etrafında Çalışmayı Başlattık' Dedi.

Baykal: 'DSP'nin Birleşme Modelini Benimsiyoruz'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "DSP'nin birleşme modelini benimsediğimizi ifade ettik ve bu model etrafında çalışmayı başlattık" dedi.

Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesinin 83'üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, solda birlik konusunun toplumun talebi olduğunu söyledi. "DSP'nin birleşme modelini benimsediğimizi ifade ettik ve bu model etrafında çalışmayı başlattık" diyen Baykal, iş birliği kararının DSP'nin yetkili organlarında karara bağlanmasını beklediklerini kaydetti. Baykal, "DSP, üzerinde birlikte çalışarak mutabık kaldığımız seçim iş birliği modelini, yetkili organların da değerlendirip kararını son aşamaya ulaştırdığı anda, biz CHP olarak DSP ile o mutabık kalınan çerçevede seçim iş birliği yapmaya hazırız" diye konuştu.

Her iki partiye mensup yetkililerin çok olumlu sonuçlara ulaştıklarını ifade eden Baykal, seçim iş birliğinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda ortak bir anlayışın ortaya çıktığını ve bu konuda bir sorun olmadığını dile getirdi.

Baykal, CHP listelerinden milletvekili adayı olması durumunda DSP'lilere kaç milletvekilliğinin verileceği sorusu üzerine o konuda konuşmadıklarını, böyle bir şeyi kayıt altına almadıklarını belirtti. Her iki partinin de seçim işbirliğini, sayısal bir pazarlık sonucu ortaya çıkmış bir uzlaşma haline dönüştürmemeye kararlı olduğunu kaydeden Baykal şunları söyledi:

"Kimsenin bu konuda kişisel bir bekleyişi yoktur. Bir talebi yoktur. Hepimiz Türkiye'de sosyal demokrat hareketi güçlendirmek istiyoruz. Buna katkı yapmak istiyoruz. Bunun için herkes her türlü özveriye hazır. Arkadaşlarımız bu görüşmelerde çok açık bir şekilde, 'bizim de bu iş birliği içinde parlamentoya girmemiz şart değildir' dediler. Bizim anlayışımız o değildir, elbette arkadaşlar parlamentoda olacaktır."

İki parti arasında güven ve samimiyetin esas olduğunu ifade eden Baykal, çalışmaların sürdüğünü ve kimsenin kimseye kanaat zorlamadığını kaydetti.

Cumhuriyet gazetesinin 83'üncü kuruluş yıl dönümünde konuşma yapan Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, gazetenin adını Atatürk'ün verdiğini hatırlatarak, "Cumhuriyet bayrağı hiçbir zaman yerde kalmayacak" dedi.

Törene, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yanı sıra, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal ve çok sayıda CHP'li milletvekili katıldı.(ANKA)