Baykal: Dokunulmazlıklar İçin Referandum Yapalım

Baykal: Dokunulmazlıklar İçin Referandum Yapalım

Baykal, Yolsuzlukların Önlenmesi İçin Dokunulmazlığının Kaldırılması Gerektiğini Belirtti, 'Siyasetin Ayrışma Noktası Bu, Dokunulmazlık Kaldırılsın mı, Kaldırılmasın mı? Referandum Yapalım' Dedi.

Baykal: Dokunulmazlıklar İçin Referandum Yapalım

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yolsuzlukların önlenmesi için milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini belirterek, ''Siyasetin ayrışma noktası bu, dokunulmazlık kaldırılsın mı, kaldırılmasın mı? Türkiye'de referandum yapalım. Başbakan 'kaldırmayalım' diyor. Biz de 'kaldıralım' diyoruz. Referandum yapalım millete bir soralım bakalım, dokunulmazlık kalksın mı, kalkmasın mı?'' diye konuştu.

Partisinin Bolu'daki mitinginde halka hitap eden Baykal, Türkiye'de ''çok büyük yolsuzluklar'' yaşandığını ileri sürdü.

''Dün akşam Başbakan bir televizyonda çıktı, 'dokunulmazlık kaldırılamaz' dedi, açıktan karşı çıktı. Halbuki 2002'de hatırlarsınız benimle televizyona çıkmıştı, 'kaldıracağız' diye söz vermişti. Dokunulmazlık imtiyaz demektir. Demokraside imtiyaz var mı? 70 milyona yargı işliyor, 550 kişiye yargı işlemiyor.''

Baykal, terörün dışarıdan desteklendiğini belirterek, ''Nereden bu terör destekleniyor? Kuzey Irak'tan. Dışarıdan destek olmasa biz onu bitireceğiz. Ama vur-kaç yapıyorlar'' diye konuştu.

Uluslararası hukuka göre hiçbir ülkenin komşusuna yönelik terörü himaye edemeyeceğini vurgulayan Baykal, Hükümet'in ''gücünü göstererek bu durumu önlemesi gerektiğini'' savundu.