Baykal'dan Erdoğan'a Aşık Veysel Şiiriyle Gönderme

Baykal'dan Erdoğan'a Aşık Veysel Şiiriyle Gönderme

CHP lideri Baykal, başbakan Erdoğan'a Aşık Veysel'in şiirleriyle göndermede bulundu.

Baykal, Aşık Veysel Kültür Derneği'nin, Aşık Veysel'in ölümünün 35'nci yıl dönümü nedeniyle düzenlediği dostluk ve dayanışma yemeğine katıldı.

Baykal'dan Erdoğan'a Aşık Veysel Şiiriyle Gönderme

CHP lideri Baykal, başbakan Erdoğan'a Aşık Veysel'in şiirleriyle göndermede bulundu.


Baykal, Aşık Veysel Kültür Derneği'nin, Aşık Veysel'in ölümünün 35'nci yıl dönümü nedeniyle düzenlediği dostluk ve dayanışma yemeğine katıldı. Geniş katılımın olduğu yemekte siyasi konuşma yapmayı tercih etmeyen Baykal'ın Aşık Veysel'den okuduğu şiirler, Başbakan Erdoğan'a gönderme gibi yorumlandı. Aşık Veysel'i anlatan Baykal, Veysel'in şu dizelerini okudu:


"Aldanma cahilin kuru lafına/Kültürsüz insanın külü yalandır/Hükmetse dünyanın her tarafına/Arzusu hedefi yolu yalandır/Cahil okur amma alim olamaz/Kamillik ilmini herkes bilemez/Veysel bu sözlerin halka yaramaz/Sonra sana derler deli yalandır."


Salonda bulunanlar tarafından uzun süren alkışlanan Deniz Baykal'ın okuduğu bu şiir Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ima yolla göndermede bulundu şeklinde yorumlandı.


Aşık Veysel'in Cumhuriyetin bir ürünü olduğuna işaret eden Baykal, Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" isimli şiirini okurken, "Bu şiir ruh halimi en iyi ortaya koyan şiir. Hayatı en çarpıcı şekilde yansıtan bir şiir. Her kelimesinde büyük anlamlar var" dedi.


CHP Lideri Baykal, Aşık Veysel'in çeşitli şiirlerinden de örnekler verdi. Baykal, Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" isimli şiirinden de, "Bu şiir ruh halimi en iyi ortaya koyan şiir. Hayatı en çarpıcı şekilde yansıtan bir şiir. Her kelimesinde büyük anlamlar var" diye söz etti.


Baykal daha sonra sırasıyla, "Dost Dost", "Sazım Ben Gidersem Sen Kal Dünyada", "Beni Hor Görme Kardeşim", "Güzelliğin On Para Etmez" ve "Dostlar Beni Hatırlasın" şiirlerini okudu.

-"SARI SAÇLIM MAVİ GÖZLÜM" İSTEĞİ-

Yemekte, söylenen türkülere alkışla ritim tutarak eşlik eden Deniz Baykal, eski milletvekili ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Faruk Demir'den, Aşık Mahzuni Şerif'in Mustafa Kemal için yazdığı, "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm" isimli türküyü istedi. Baykal, Demir'e türkü boyunca eşlik etti.


Konuşmaların ardından Baykal'a günün anısına bir de plaket verildi. Geceye yaptığı katkılardan dolayı Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'a ve Dernek Başkanı Hüseyin Özer'e de birer plaket sunuldu. (ANKA)


(ÇAĞ/ZG)

Kaynak: ANKA