Baykal'dan Anayasa hazırlık çalışmalarına eleştiri: "Sanki gizli bir harekat planı hazırlanıyor."

Baykal'dan Anayasa hazırlık çalışmalarına eleştiri: "Sanki gizli bir harekat planı hazırlanıyor."

AK Parti Hükümeti'nin yeni hazırlanan Anayasa'yı kendi başına yaptığını ileri süren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, "Anayasanın falan falan maddeleri değişsin diye sağlam gerekçelerle gelen birileri varsa bakalım onları da değiştiririz. 'Hayır biz onla meşgul değiliz' diyorlar.

Baykal'dan Anayasa hazırlık çalışmalarına eleştiri:

AK Parti Hükümeti'nin yeni hazırlanan Anayasa'yı kendi başına yaptığını ileri süren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, "Anayasanın falan falan maddeleri değişsin diye sağlam gerekçelerle gelen birileri varsa bakalım onları da değiştiririz. 'Hayır biz onla meşgul değiliz' diyorlar. Neyle meşgulsünüz? 'Anayasayı battal etmek istiyoruz, çöpe atmak istiyoruz, kendimiz bir anayasa yazmak istiyoruz' diyorlar. Sanki gizli bir harekât planı hazırlanıyor. Türkiye'de kimsenin bilmemesi gereken bir iş yapmış gibi anayasa hazırlanıyor. Bu potansiyel bir sıkıntı doğurur." dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği ödül törenine katılan CHP Genel Başkanı Baykal, yeni anayasa konusunda hükümete yüklendi. Anayasanın '12 Eylül anayasası' diye değiştirilmek istendiğini söyleyen Baykal, "Nerden çıkarıyorsun bunun 12 Eylül Anayasası olduğunu. 12 Eylül'de yapıldı ancak çok değişiklik yapıldı. Biz onun tümünü tasfiye ettik." dedi.

"Türkiye rahat etsin istiyorsanız, Türkiye gerçek sorunlarını çözsün istiyorsanız, gereksiz yere Türkiye'de ideolojik kutuplaşmayı, ülkenin kendi siyasi kimliğiyle ilgili anlamsız bir tartışmayı tahrik edecek bir yaklaşım içinde anayasa konusuna girmeyin" diyerek hükümeti uyaran Baykal, şöyle devam etti: "Anayasayla ilgili değiştirilmesi istediğiniz bir nokta varsa çıkın söyleyin. Bakalım aklımız yatarsa destekleriz. 13 tane anayasa paketi değişti 13'ünde de bizim katkımız oldu. 70 küsur maddesi değişti ve hepsinde katkımız oldu. Hala falan falan maddeleri değişsin diye sağlam gerekçelerle gelen birileri varsa bakalım onları da değiştiririz. 'Hayır biz onla meşgul değiliz', diyorlar. Neyle meşgulsünüz? 'Anayasayı battal etmek istiyoruz çöpe atmak istiyoruz, kendimiz bir anayasa yazmak istiyoruz' diyorlar." Baykal, mevcut anaysada 12 Eylül'ü meşrulaştıran maddelerin değiştirildiğini söyledi.

"Anayasanın değiştirilemez maddelerinin kenarından köşesinden nasıl boşluk bırakırız diye bir anlayışa girilmemesi gerekir' diyen Baykal, "Yargıyı siyasallaştıracak anayasa düzenlemelerine girmeyin bunlar Türkiye'yi sıkıntıya sokar. Anayasa bir temel mutabakattır. Anayasa değiştirilecek biz ana muhalefet partisi olarak hiçbir şey bilmiyoruz. Hepimizin anayasası olacaksa herkes bilmeli. Burada potansiyel bir sıkıntı var. Anayasa meselesi ortak bir sorundur." diye konuştu.

Kaynak: CHA