Baykal: Biz Yanlışa Sahip Çıkmayız

Baykal: Biz Yanlışa Sahip Çıkmayız

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'Yargının Kendi Kuralları İçinde Ortaya Koyacağı Tablo Netleştiği Andan İtibaren Hiç Kuşku Yok CHP Olarak Gerekeni Yaparız. Her Yerde Yanlış Yapan İnsan Olabilir, CHP'de de Yanlış Yapan Olabilir Ama Biz Yanlışa Sahip Çıkmayız' Dedi.

Baykal: Biz Yanlışa Sahip Çıkmayız

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Yargının kendi kuralları içinde ortaya koyacağı tablo netleştiği andan itibaren hiç kuşku yok CHP olarak gerekeni yaparız. Her yerde yanlış yapan insan olabilir, CHP'de de yanlış yapan olabilir ama biz yanlışa sahip çıkmayız'' dedi.

Baykal, partisinin Çanakkale İl Başkanı Hakan Evirgen'in nikah törenine katılmak üzere geldiği Çanakkale'de, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı ziyaret etti.

Ziyarette gazetecilerin, Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin hesaplarıyla ilgili verdiği karara ilişkin sorusuna Baykal, bu konudaki açıklamayı yetkili arkadaşlarının yaptığını, kendisinin açıklama yapmasını gerektiren bir konu olmadığını söyledi.

Baykal, Türkiye'de hukukun etkin, saygın ve bağımsız bir kurum olarak işlemesini engellemeye çalışan çabaların çok yaygın olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bunu biliyoruz, dünyanın hiç bir yerinde, bir yargı kurumuna karşı son zamanlarda Türkiye'de tanık olduğumuz kampanya açılmaz, açılamaz. Acı, çok üzüntü verici, kabul edilemez suçlamalar ve hakaretler yargı kurumuna orada görev yapan saygın hukukçulara karşı bir kampanya olarak götürüldü. Medyanın bir kısmı, onu önemli bir konu olarak sürekli işledi suçladı. Yıldırma kampanyası sistemli bir şekilde götürüldü.''

''Yargı ve Silahlı Kuvvetler siyasi tartışmaların dışında tutulması gereken kurumlardır. Buna özen göstermek herkesin görevidir sorumluluğudur'' diyen Baykal, şöyle devam etti:

''Son zamanlara kadar bu konu Türkiye'de temel bir anlayış olarak benimseniyordu ama son zamanlarda silahlı kuvvetlere karşı, yargıya karşı çok ağır sistemli suçlamalar bir kampanya olarak götürüldü. Daha acı olanı bu kampanyaları bazı çevreler sürdürürken Türkiye'ye sahip çıkması gereken yetkililer hiç bir açıklama yapmadı. Bu kampanya karşısında bir değerlendirme yapmadılar. Silahlı kuvvetlere sahip çıkmadılar. Hepimiz bunu üzüntüyle izledik.

Türkiye'yi temsil etme noktasında bulunan insanlar böyle yanlışlıklar yapılınca, çıkarlar kurumların hakkını, anayasanın temel ilkelerini savunurlar. Ama Türkiye'de, burada bir boşluk var. Türkiye'ye sahip çıkması gerekenler o noktalarda bulunuyorlar ama görevlerini yapmıyorlar. Türkiye iç çatışmaya onlardan aldıkları güçle bazı çevreler tarafından sürükleniyor. Bunlara tanık oluyoruz.''

Baykal, CHP'de de yanlışlıklar yapılabileceğini, bunların karşısında tam bir öz güven içinde, ne yaptıklarını bilerek, hareket ettiklerini ifade etti.

CHP'li belediye başkanlarından yanlış yapan, suç işleyen varsa, bunlara karşı önce kendilerinin gerekli tepkiyi göstereceğini anlatan Baykal, şunları söyledi:

''Siyasi anlayışların dışında bu konuda durumu ortaya koyması için makul bir süre bekliyoruz. Yargının kendi kuralları içinde ortaya koyacağı tablo netleştiği andan itibaren hiç kuşku yok CHP olarak gerekeni yaparız. Her yerde yanlış yapan insan olabilir, CHP'de de yanlış yapan insanlar olabilir. Ama biz yanlışa sahip çıkmayız. Yanlışa karşı hukukun işlemesini, kuralların işlemesini öncelikle biz isteriz. Bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu sonuna kadar yaparız. Bu konudaki dikkatimiz biliniyor tüm Türkiye tarafından. Şu anda, 'siyaset yargı ilişkisinde acaba bir yozlaşmanın yansıması olabilir mi?' anlayışı, kaygısı içinde daha sakin olmaya çalışıyoruz. Bu konunun netleşmesi halinde CHP olarak gerekeni yaparız.''

Deniz Baykal, ''Türkiye'de ilk kez ülkeyi yöneten iktidar partisinin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne (AKPM), kendi ülkesini suçlamaya yönelik bir anlayış içinde, kendi ülkesini ihbar ederek, doğal hukuk mekanizmalarını, bağımsız yargı organlarını suçlayarak onları harekete geçirmek istediğine tanık oluyoruz'' dedi.