Baykal: "Birbiri Ardından Tertipler Sahneleniyor"

Baykal: "Birbiri Ardından Tertipler Sahneleniyor"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin İçinde, Ülkeyi Birbirine Düşürecek Tertip ve Tuzakların Birbiri Ardına Sahnelendiğini Savundu.

Baykal:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin içinde, ülkeyi birbirine düşürecek tertip ve tuzakların birbiri ardına sahnelendiğini savundu.

Deniz Baykal, Trabzon Dernekler Birliği Platformu'nun, Trabzon'un kurtuluş yıldönümü nedeniyle Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği şölende yaptığı konuşmaya, ''Trabzon Türkiye'nin gündeminde. Herkes Trabzon'u konuşuyor. Bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor. Trabzon'u gidip, görmüş olan da konuşuyor, görmemiş olan da konuşuyor'' diye başladı.

Trabzon'un şu sırada Türkiye'nin gündeminde en öncelikli konu olduğunu ifade eden Baykal, ''İçinden geçmekte olduğumuz dönemde, Trabzon bir ilginin odak noktasına yerleşmiştir'' dedi.

Baykal, dünya ve Ortadoğu'nun çok önemli, tarihsel ve büyük olayların içinden geçtiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Irak kanıyor, Irak yaralı, Irak bölünmüş ve parçalanmış. 5 yıl önceki Irak tablosunu ve bugünkü tabloyu düşünün. Irak paramparça olmuş. Iraklı Iraklı ile Müslüman Müslüman ile savaşıyor.

Nasıl oldu, bu yangın nasıl çıktı? Irak'taki bu yangın tesadüfen mi çıktı? Bu yangın sadece Irak'ta mı kalacak? Irak'tan başka yerlere bu yangın sıçrar mı, başka yerlerde bu ateşin içine düşer mi? Bu sorular hepimizin sorması gereken sorulardır.''

Türkiye üzerinde de oyunlar oynandığına dikkati çeken Baykal, ''Türkiye'de birileri bizi kendi vatandaşlarımızla birbirimize düşürmeye çalışıyor. Bizi birbirimizden ayırmaya, düşmanlık duygularıyla donatmaya çalışıyor'' diye konuştu.

Türkiye'ye 15 yıl bir iç savaş yaşatıldığını, bu süreçte 30 bin kişinin yaşamını yitirdiğini vurgulayan Baykal, şunları söyledi:

''Türkiye'yi de kanatmak istediler ama başaramadılar. Türkiye bu olayı, bu fesatı, Türkiye'yi bölme fesadını etkisiz kılmayı başardı.

Şimdi yeniden, yeni bir dönem geldi. Türkiye birbirine düşürülmek isteniyor. Bunun işaretlerini görüyoruz. Haritalar ortada dolaşıyor. Türkiye ile ilgili iddialar birbiriyle yarıştırılıyor. Türkiye'nin içinde, Türkiye'yi birbirine düşürecek tertipler, tuzaklar birbiri ardından sahneleniyor. Türkiye bu dönemin içinden geçerken hedef seçilen yerlerin başında Trabzon var. Sadece Trabzon değil, güneyde Mersin var. Trabzon'u, Mersin'i karıştırarak Türkiye'yi karıştırmak istiyorlar.''

Trabzon'un, yalnızca kıyıdaki ormanların dağların arkasında bir coğrafya parçası olmadığını vurgulayan Baykal, Trabzon'un bir kültür, tarih, ahlak, karakter ve bu ulusa güç katan ana damarların başında gelen bir büyük güç kaynağı olduğunu söyledi. Baykal, ''Oradan aldığımız güçle biz Türk milleti olmuşuz. Trabzonsuz Türk milleti olmaz'' dedi.

Baykal, ''Türkiye'nin yetenek ve enerji deposu Trabzon'u ve Trabzonluyu sahiplenmek lazımdır. Bugün Trabzon'a duyduğumuz sevgi ve saygıyı dosta, düşmana göstermek için buradayız'' diye konuştu.