Baykal: 'Başbakan Meseleyi Kavramamış'

Baykal: 'Başbakan Meseleyi Kavramamış'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Irak'a Olası Bir Operasyon Konusundaki Açıklamalarına İlişkin, 'Başbakan'ın Yaptığı Değerlendirme Onun Bu Meseleyi Hiç Kavramamış Olduğunu Gösteriyor. 'Türkiye'deki Teröristlerle Mücadele Bitti mi Ki Sıra Iraktakilerle Mücadeleye Gelsin' Demek Türkiye'deki Terörün Irak'tan Beslendiği Gerçeğini Görmezlikten Gelmek Demektir' Dedi.

Baykal: 'Başbakan Meseleyi Kavramamış'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Irak'a olası bir operasyon konusundaki açıklamalarına ilişkin, ''Başbakan'ın yaptığı değerlendirme onun bu meseleyi hiç kavramamış olduğunu gösteriyor. 'Türkiye'deki teröristlerle mücadele bitti mi ki sıra Iraktakilerle mücadeleye gelsin' demek Türkiye'deki terörün Irak'tan beslendiği gerçeğini görmezlikten gelmek demektir'' dedi.

Baykal, Show Tv ana haber bültenine katılarak soruları yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Irak'a operasyon konusunda bugün yaptığı açıklamalara ilişin bir soru üzerine Baykal, terörün Türkiye'nin en önemli konusu olduğunu söyledi.

Bu konuda yeni bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini ifade eden Baykal, terör örgütünün karargahının Irak'ta olduğunu ve bu tablonun değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

''AKP iş başına sıfır terörle geldi. AKP'nin bu konuda çok ciddi bir sorumluluğu var. Terör karşısında doğru dürüst bir politika ortaya koyamadı. Terörün arkasındaki siyasi çevreleri tatmin ederek, onlarla iyi ilişkiler geliştirerek, onların sırtını sıvazlayarak terörü etkisizleştirebileceğini zannetti.''

''Irak'taki terör Türkiye'deki terörü beslediği için bizi ilgilendiriyor'' diyen Baykal, karargahın, lojistik desteğin, patlayıcının, mayının Irak'ta bulunduğunu, teröristlerin de fırsat buldukça Türkiye'ye girdiğini söyledi.

Baykal, Başbakan Erdoğan'ın bugünkü değerlendirmesiyle Kuzey Irak'a bir operasyon yapılmasını uygun bulmadığını açıklamış olduğunu savunarak, terör zirvesine yönelik beklentilerin de bu durumda önemsiz hale geldiğini söyledi.

Baykal, şehit cenazelerinde Hükümet üyelerine yönelik protestolarda bulunulduğunun hatırlatılması üzerine, bundan üzüntü duyduğunu belirtti.

Baykal, ortada siyasi bir irade bulunmamasına rağmen Türk Silahlı Kuvvetlerinin ''Eninde sonunda Türkiye'nin harekete geçmek zorunda kalabileceğini'' değerlendirerek, sınırda ciddi bir tahkimat yaptığını söyledi.

Baykal, Türkiye'nin içinde bulunduğu ortamda en öncelikli konuların başında derhal Meclis'in toplanmasının geldiğini söyledi.

Kaynak: AA