Baykal: "Anayasa'da Yer Almayan Kriterler Konuşuluyor"

Baykal: "Anayasa'da Yer Almayan Kriterler Konuşuluyor"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Birilerinin Cumhurbaşkanı Seçimi Konusunda Anayasa'da Yer Almayan Kriterleri Konuşmaya Başladığını" Söyleyerek, "Umut Ediyorum Türkiyemizi Büyük Sıkıntıların İçerisine Sürükleyebilecek, Bir Gerginlik Vesilesi Haline Dönüşecek Olan Adım Atılmayacaktır, Atılmaması Sağlanacaktır. Önümüzdeki Bir İki Gün İçerisinde Bunun Netleştiğini Hep Beraber Göreceğiz" Dedi.

Baykal:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "birilerinin cumhurbaşkanı seçimi konusunda Anayasa'da yer almayan kriterleri konuşmaya başladığını" söyleyerek, "Umut ediyorum Türkiyemizi büyük sıkıntıların içerisine sürükleyebilecek, bir gerginlik vesilesi haline dönüşecek olan adım atılmayacaktır, atılmaması sağlanacaktır. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde bunun netleştiğini hep beraber göreceğiz" dedi.

Baykal, Konyaaltı Belediyesi tarafından yaptırılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Parkı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin "çok gerilimli" bir dönemden geçtiğini ifade etti.

"Türkiye'de çok kritik tartışmalar yaşandığını ve önümüzdeki dönemle ilgili kaygıların arttığını" kaydeden Baykal, şunları söyledi:

"Dışarıdan bakanlar iki farklı Türkiye'den söz etmeye başladı. Türkiye'de birileri Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Anayasa'da yer almayan kriterleri konuşmaya başladı. Neymiş? Türkiye'de Cumhurbaşkanı, laik, demokrat, sivil ve dindar olmalıymış. Bütün bunlar Türkiye'de en yüksek noktalarda bulunan insanlarca ifade ediliyor. Bunlar çok yanlış değerlendirmeler."

Bu konuda CHP'nin çok ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Baykal, şunları kaydetti:

"Yaptığımız çalışmanın umut verici, olumlu bir noktaya gelmekte olduğunu memnuniyetle görüyorum. Umut ediyorum Türkiyemizi büyük sıkıntıların içerisine sürükleyebilecek, bir gerginlik vesilesi haline dönüşecek olan adım atılmayacaktır, atılmaması sağlanacaktır. Bunun önemi anlatılmıştır, umut ediyorum kavranmıştır. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde bunun netleştiğini hep beraber göreceğiz."

Kaynak: AA