Baykal: AKP, Türkiye'yi Jurnalledi

Baykal: AKP, Türkiye'yi Jurnalledi

Deniz Baykal, AKP'nin Türkiye İçindeki Tartışmayı, Ülke İçinde Çözemediğinde, Bunu Dışarıya Taşıyıp, Türkiye'yi Jurnalleyerek, Kendi Çıkarını Takip Etme Alışkanlığı İçine Girdiğini Savundu.

Baykal: AKP, Türkiye'yi Jurnalledi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AK Parti'nin, Türkiye içindeki tartışmayı, ülke içinde çözemediğinde, bunu dışarıya taşıyıp, Türkiye'yi jurnalleyerek, kendi çıkarını takip etme alışkanlığı içine girdiğini savundu.

Baykal, AK Parti'nin, uluslararası muhafazakar partiler enternasyoneline bir kaç kez başvurmasına rağmen, giremediğini iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Maalesef AKP, Türkiye içindeki tartışmayı, Türkiye içinde çözemeyince, onu, dışarıya taşıyıp, dışarıya Türkiye'yi jurnalleyerek, şikayet, ihbar ederek, karalayarak, iftira ederek, kendi çıkarını takip etme alışkanlığı içine girdi. Bu, Batılıları çok kötü bir alışkanlığa çekti. Onlara, kendi ülkesini harcayan bir siyasetçi anlayışı içinde ortaya çıkıyor. Yığınla örneği var. Dışişleri Bakanı'nın, 'Sadece azınlıklar mı Müslümanlar da baskı altında' demesi de bir örneğidir. Son olarak, AKP'li milletvekillerinin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde (AKPM), yaptıkları da bunun vahim örneğidir. Avrupa Konseyi tarihinde, bugüne kadar hiçbir ülke, kendi kendisini şikayet etmemiştir. Avrupa Konseyi tarihinde, kendi kendini ihbar eden, şikayet eden, kendisinin cezalandırılmasını talep eden hiçbir ülke olmamıştır. Şimdi var. AKP, Türkiye'yi jurnalliyor, AKPM'ye. 'Bize baskı yapın' diyor. Ülkeden, yargı organlarından şikayet ediyor. ''

Baykal, Avrupa Konseyinin, Gökçeada ve Bozcaada'da, yeni bir yönetim düzeni oluşturmak, bu iki adayı Türkiye'nin genel hukukunun dışına çekebilmek için arayış başlattığını, bu arayışın arkasında da AK Partililerin bulunduğunu ileri sürdü.

Bu alışkanlıkla Türkiye'ye bakanların, CHP'yi görünce şaşırdığını bildiren Baykal, CHP'nin ''Önce Türkiye'' diyen bir zihniyetin sahibi olduğunu söyledi. Baykal, ''Hiç kimse bizim, Türkiye'nin aleyhine bir oluşuma, Avrupa'ya şirin görüneceğiz, Avrupalı siyasetçilerle iyi ve sıcak ilişkiler kuracağız diye, göz yummamızı beklememelidir'' dedi.

Baykal, CHP'nin, önümüzdeki günlerde Avrupa'da bürolar açacaklarını vurgulayarak, başkalarından talimat almak değil, Türkiye ve CHP gerçeğini anlatmak için, dünyaya açılacaklarını dile getirdi.

Kimseye yaranma peşinde olmadıklarını ifade eden Baykal, şöyle dedi:

''Kendimizi doğru anlatmaya, Türkiye'de laikliğin niçin önemli olduğunu anlatmaya çalışacağız. Niçin Türkiye, İran'daki gibi mollalar devleti haline dönüşmemelidir, nasıl dönüşüyor, bunu anlatacağız. Etnik ayrımcılığı kışkırtmanın, sosyal demokrasi ilkeleriyle kesinlikle bağdaşmadığına inandığımızı, iddialı şekilde ortaya koyacağız. Hiçbir kuruluşun, Türkiye üzerinde, CHP aracılığıyla hegemonya kurmasına yardımcı olmayacağız'' diyerek tamamladı.

Kaynak: AA