Baykal'a Kürt Temsilci Ziyareti

Baykal'a Kürt Temsilci Ziyareti

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Baykal'ın Kuzey Irak konusunda yaptığı açıklamaları çok olumlu bulduğunu, teşekkür amacıyla Ankara'daki Kürt temsilcilerini Baykal'a göndereceklerini söyledi.

Baykal'a Kürt Temsilci Ziyareti

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kuzey Irak konusunda yaptığı açıklamaları çok olumlu bulduğunu, teşekkür amacıyla Ankara'daki Kürt temsilcilerini Baykal'a göndereceklerini söyledi.

Resmi görüşmelerde bulunmak amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Talabani, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında Talabani, Türkiye'ye sıcak mesajlar gönderdi.

PKK'ya karşı halihazırda pek çok cephede harekete geçtiklerini söyleyen Talabani, bunlar arasında PKK'ya yakınlığıyla bilinen partilerin ve PKK bürolarının kapatılması, örgütün ticari faaliyetlerinin yasaklanması, havaalanlarını kullanmalarının önüne geçilmesi ve banka hesaplarını kullanmalarının durdurulması gibi önlemler bulunduğunu vurguladı.

Deniz Baykal'ın yaptığı açıklamaları çok olumlu bulduklarını özellikle Baykal'ın 'Kürt akrabalarımız demesi ve Kuzey Irak'tan 1000 Kürt, Türkmen ve Arap öğrenciyi Türkiye'ye götürerek okutma fikrini desteklediklerinin altını çizen Talabani, bu konuda Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın açılımlarını da olumlu bulduklarını ifade etti.

Kuzey Irak'ta hiçbir Kürt grup ya da liderin PKK'yı desteklemediğini öne süren Talabani, Irak Anayasası'nda, yasadışı hiçbir silahlı grubun Irak topraklarında barınamayacağının yazılı olduğunu da belirtti.

PKK'nın Irak topraklarında faaliyetlerine son vermemesi durumunda merkezi hükümet olarak harekete geçeceklerini de ifade eden Talabani, kendilerinin kesinlikle PKK'ya karşı olduklarının altını çizdi.

Türkiye ile tansiyonu düşürmeye çalıştıklarını, özellikle de Türkiye'nin muhtemel bir operasyon gerçekleştirmesini istemediklerine de değinen Talabani, Kuzey Irak'ta PKK'nın hareketlerini izleyen çok sayıda Türk askeri olduğunu belirtti.

Talabani son zamanlarda özellikle İran tarafından dile getirilen Kuzey Irak'ta İsrail'in faaliyette bulunduğu ve PKK'yı desteklediği yönündeki soruya da kesin bir dille karşı çıktı ve bu yöndeki iddiaları yalanladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da ne Türkiye'ye ve ne de Irak'a zarar verecek hiçbir oluşumu desteklemediklerini belirtti.