Baydemir'den Çalışkan'a Kardeş Yanıtı

Baydemir'den Çalışkan'a Kardeş Yanıtı

Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan'ın Diyarbakır'daki Bombalı Saldırıyla İlgili Açıklamalarında Osman Baydemir'in Kardeşinin Ardını Anmasına Baydemir'den Yanıt Geldi.

Baydemir'den Çalışkan'a Kardeş Yanıtı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan’a yanıt verdi. Çalışkan’ın Diyarbakır’daki bombalı saldırıyla ilgili açıklamasında, kardeşi Mehmet Ali Baydemir’in adını kullanmasına tepki gösteren Osman Baydemir bunun “psikolojik harp” olduğunu öne sürerek “Bu, sulandırma çabasıdır” dedi.

Osman Baydemir akşam saatlerinde Diyarbakır Şehir Tiyatroları bahçesinde DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, eski eşbaşkan Aysel Tuğluk, DTP’li yöneticiler ve belediye başkanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan’a yanıt verdi. Baydemir, kardeşinin adının daha önce bir olaya karıştırılmak istendiğini ancak açılan davanın Haziran 2005’te beraatla sonuçlandığını söyledi.

Kardeşinin adını patlayan bomba olayına karıştırılmak istendiğini söyleyen Baydemir, bunu psikolojik savaş olarak değerlendirdiğini vurgulayarak, “Kim olursa olsun faillerin yakalanmasını ve yargıya çıkarılmasını istiyorum” dedi.

Durumun “trajikomik” olduğunu söyleyen Baydemir, “Aklın yolundan ciddi bir şekilde ayrılma kumpasıyla karşı karşıyayız” dedi. Baydemir, iki yıl önce zanlıların suçsuz olduğunun belirlendiği bir olayın yeniden gündeme gelmesinin Diyarbakır saldırısını “sulandırma” çabası olduğunu savundu. Kardeşi ile ilgili haberlerin sanal ortamda geçtiğini ifade eden Baydemir, “Ben sanal ortamdan geçen bu trajikomik haberleri ciddiye aldım yanıt verme gereğini duydum. Lütfen sanal ortamda geçen her şeyi ciddiye alıp araştırsınlar, üzerine gitsinler. Kamuoyunu tatmin edici yanıtlar versinler” dedi.

Baydemir şunları söyledi:

“Açıkça bu sulandırma çabasıdır. Bu demokratik kamuoyunun haklı sorularına ve beklentilerine yanıt olamamadan kaynaklı saptırma çabasıdır. Bir kez daha söylüyorum toplum olarak bu ve buna benzer hunharca saldırıların gerçek faillerinin açığa çıkılmadığı müddetçe, yargıya intikal ettirilmediği müddetçe hepimiz risk altındayız. Acaba bu servis edilen son haberler gerçek failleri gizlemeye mi yöneliktir. Demokratik kamuoyunun ilgisini başka yönlere çektirmeye yönelik midir? Ben de bu soruların yanıtını bekliyorum.”

Kaynak: ANKA