Baydemir Brüksel'den Döndü

16.04.2007 13:57 | Son Güncelleme: 16.04.2007 13:57
Baydemir Brüksel'den Döndü

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi'nin Dış İlişkiler ve Adem-i Merkeziyetçi İşbirliği Komisyonu'nun Daveti Üzerine Brüksel'e Giden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Gezisini Tamamlayıp Diyarbakır'a Döndü.

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi'nin Dış İlişkiler ve Adem-i Merkeziyetçi İşbirliği Komisyonu'nun daveti üzerine Brüksel'e giden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gezisini tamamlayıp Diyarbakır'a döndü.

Baydemir, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi'nin (CoR) Dış İlişkiler ve Adem-i Merkeziyetçi İşbirliği Komisyonu'nun daveti üzerine gittiği Brüksel'de, 12 Nisan Perşembe akşamı katılımcılar onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. 13 Nisan Cuma günü ise 'AB Bölgeler Komitesi Türkiye ile İlişkiler Çalışma Grubu'nun açılış toplantısına katılarak toplantının ana teması olan 'AB sürecinde yerel yönetimler ve Adem-i merkeziyetçiliğin rolü' üzerine bir konuşma yaptı.

5 Aralık 2006'daki CoR Bürosu toplantısında alınan bir kararla kurulan Türkiye ile İlişkiler Çalışma Grubu'nun, AB'deki yerel ve bölgesel yönetimler ve Türkiye'deki mukabilleri arasındaki diyaloğu geliştiren bir platform işlevi görmesi, ilgili komisyona ve bütün CoR üyelerine, Türkiye'ye dair politika yönergelerinin geliştirilmesi konusunda yararlı bir araç sağlaması bekleniyor. Çalışma grubunun amaçlarından birinin de 1963 birlik sözleşmesinde öngörülmüş olan Ortak Danışma Komitesi'nin kurulmasını sağlayacak koşulları yaratmak olduğu belirtiliyor. Denizli Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekili Nihat Zeybekci, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Cemal Ayman, İzmir Kalkınma Ajansı'ndan Can Ergüder ve AB Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlük Türkiye Masası Başkanı Christian Danielsson'un da konuşmacılar arasında olduğu toplantıda, kasım ayında Brüksel'de tekrar toplanılması ve bu yöndeki çalışmaların sürdürülmesi konusunda ortak bir karar alındı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, Brüksel gezisi sırasında Avrupa Komisyonu'nun ilgili genel müdürlüklerindeki yetkililer ile de görüşmelerde bulunarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Katı Atık Yönetimi Projesi ve yerel yönetimlere yönelik diğer yatırım projeleri ile ilgili görüş ve bilgi alışverişinde bulunduğu belirtildi.

(FA-FA-GS-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title