Baydemir, Bakan Günay'dan Destek İstedi
Haberler » Güncel » Baydemir, Bakan Günay'dan Destek İstedi - Haber

Baydemir, Bakan Günay'dan Destek İstedi

Osman Baydemir, Günay'dan Kürtçe Tiyatro Oyunu Çîrokan Zivistane'nin Ankara'da Sahne Alması İçin Destek İstedi.

Baydemir, Bakan Günay'dan Destek İstedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan Kürtçe tiyatro oyunu Çîrokan Zivistane'nin (Bir Kış Masalı) Ankara'da sahne alması için destek istedi.


Bakan Günay, sadece Ankara için, Türkiye turnesi için yardımcı olacaklarını söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Diyarbakır temasları çerçevesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.


Baydemir, konuğunu çiçeklerle karşıladı. Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren Baydemir, iki dilde tiyatro yapan tek belediye olduklarını belirtti.


Baydemir, Bakan Günay'a önceki gün sergilenen ve yönetmenliğini Haldun Dormen'in yaptığı, "Çirokan Zivistane" adlı Kürtçe oyunun basında çıkan haberlerini gösterdi.


Başkan Baydemir, "İki dille tiyatro yapan tek tiyatro özelliğini taşıyoruz. Yönetmenliğini Haldun Dormen'in yaptığı bir oyunu sergiledik. Kültür ve sanatın dili ortaklaştırıcıdır. 80 yıldır farklı diller, kültürler ve inançların üzerindeki buzlar artık erimeye başladı. Bu oyunu Ankara ve İstanbul'da da sergilemek için desteklerinizi bekliyoruz." dedi.


Günay ise Türkiye'de artık Kürtçe kitap, tiyatro tartışmalarının geride bıraktıklarını belirterek, "İnsanlarımız hangi coğrafyada yaşarsa yaşasın, hangi kültürü yaşamak isterse yaşasın ancak bunları yaşarken de rahat yaşasın. İnsanlarımızın etnik kökenleri artık tartışma konusu olmaktan çıksın istiyoruz. Surlarla ilgili olarak 3 yerin ihalesi var. Diyarbakır bölgenin sükunetli yeri oldukça, buraya gerekli önem ve değerlerde verilecektir. Türkiye'de barış ve kardeşlik için iddialı adımlar atıyoruz. Başkanımızın bahsettiği Kürtçe oyun ile ilgili olarak Haldun Dormen bize geldi ve böyle bir projesi olduğunu söyledi. Bizde bunu destekledik. Devlet tiyatrosunda da artık oyunlarda Kürtçe diyaloglar var. Ankara'da nitekim böyle bir oyun sergilendi. Artık Türkiye belli bir değişim ve gelişim sürecini yakalamıştır." şeklinde konuştu.


(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler