Haberler » Ekonomi » Haber

Bayan İşletmecileri Gözeten Kosgeb, 30 Bin YTL'ye Kadar Faizsiz Kredi Veriyor

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb), Burdur'da Esnafı Rahatlatmak Amacıyla İmalatçı Esnaf ve Sanatkârlara 'Can Suyu' Kredisi Verecek. Proje Kapsamında Erkek İşletmeciler 25, Bayan İşletmeciler 30 Bin YTL'ye Kadar Kredi Alabilecek.

Bayan İşletmecileri Gözeten Kosgeb, 30 Bin YTL'ye Kadar Faizsiz Kredi Veriyor

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Burdur'da esnafı rahatlatmak amacıyla imalatçı esnaf ve sanatkârlara 'can suyu' kredisi verecek. Proje kapsamında erkek işletmeciler 25, bayan işletmeciler 30 bin YTL'ye kadar kredi alabilecek.

Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ndeki bilgilendirme toplantısında konuşan KOSGEB Burdur Bölge Müdürü Ahmet Sarıtaş, esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve piyasada yaşanan nakit sıkışıklığının bir ölçüde giderilebilmesi amacıyla 125 milyon YTL bütçe ayrıldığını söyledi.

Sarıtaş, kredilerin sıfır faizli olacağını belirterek, "Toplam 5 bin kişinin yararlanmasını beklediğimiz programda, imalatçı esnaf ve sanatkâr başına azami 25 bin YTL kredi imkanı sağlanacak. Programda, kadın girişimcilere de pozitif ayrımcılık yapılarak işletme başına 30 bin YTL'ye kadar kredi kullandırılacak. Kredi programları içinde ilk kez esnaf ve sanatkâra yönelik olarak uygulanacak destek programı için başvurular 20 Ağustos çarşamba gününden itibaren başlayacak" dedi.

Destek kapsamında KOSGEB'in kredi için ayırdığı kaynağın, yüzde 25'inin Güneydoğu ve Doğu Anadolu, yüzde 25'inin diğer kalkınmada öncelikli yörelerde, yüzde 50'sinin de normal ve gelişmiş yörelerdeki imalatçı esnaf ve sanatkara kullandırılacağını belirten Sarıtaş, şöyle devam etti: "Kredi kullanımı 125 milyon YTL'lik kaynakla sınırlı olacak ve bu bölgeler arasında kullanılmayan kotalar olursa diğer bölgelere tahsis edilebilecek. 5 bin imalatçı esnaf ve sanatkâra verilecek olan 'can suyu kredisi' ilk 6 ayı ödemesiz, 3 ayda bir ödemeli ve 18 ay vadeli olacak."

Burdur Esnaf Kefalet Odası Başkanı Recep Kalkan da piyasaların daraldığı, iş yapılamadığı ve sıcak para sıkıntısının çekildiği şu günlerde KOSGEB'in vereceği kredinin esnafı bir nebze rahatlatacağını bildirdi.

Bilgilendirme toplantısına Burdur Esnaf Kefalet Odası Başkanı Recep Kalkan, KOSGEB Burdur Müdürü Ahmet Sarıtaş, KOSGEB Uzmanı Ekrem Baloğlu, Halk Bankası Burdur Şube Müdürü Abdi Çakır ve ayrıca il ve ilçe oda başkanları katıldı.