Batş: 'Tüm Filistinli Fraksiyonlar Kahire'de Biraraya Gelecek"

Batş: 'Tüm Filistinli Fraksiyonlar Kahire'de Biraraya Gelecek"

Gazze Şeridi'ndeki İslami Cihad Lideri Halid Batş, Filistin'de Bugün Yaşanan Krize Bir Son Vermek Amacıyla, Hamas ve El Fetih Dahil Tüm Fraksiyonların, İlerleyen Günlerde Mısır'ın Başkenti Kahire'de Biraraya Geleceklerini Söyledi.

Batş: 'Tüm Filistinli Fraksiyonlar Kahire'de Biraraya Gelecek

Gazze Şeridi'ndeki İslami Cihad lideri Halid Batş, Filistin'de bugün yaşanan krize bir son vermek amacıyla, Hamas ve El Fetih dahil tüm fraksiyonların, ilerleyen günlerde Mısır'ın başkenti Kahire'de biraraya geleceklerini söyledi.

Halid Batş, İslami Cihad'ın, bu konuda elinden gelen her türlü çabayı gösterdiğini bildirdi. Batş, İslami Cihad'ın, Filistinliler arasındaki çatışmanın her zaman karşısında ve bunun kabul edilemeyeceği düşüncesinde olduğunu, bu acı durumun değiştirilmesi amacıyla, diyalog görüşmelerinin yeniden başlatılmasını istediğini kaydetti.

Hamas ve El Fetih'in karşılıklı provokasyonlara son vermeleri ve Filistin halkına yönelik özellikle geceleri süren saldırıları durdurmaları gerektiğini ifade eden Batş, Filistin halkının, Hamas ve El Fetih'in rekabeti nedeniyle daha fazla ''rehin'' olarak kalamayacağının da altını çizdi. Batş, ''İsrail işgali gibi büyük bir tehlike karşısında, bölünmüşlük durumunu sona erdirmek gerektiğini'' diye getirdi.

İslami Cihad'ın, Filistin'in iki büyük grubu arasında üst düzeyde temaslarda bulunduğunu anlatan Batş, bu çabalara her zaman Filistin Demokratik Halk Cephesi ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin de katıldığını ifade ederken, gerçek diyalog görüşmelerinin Kahire ve Mekke'de yapılabileceğini söyledi. Batş, buna gerekçe olarak Mısır ve Suudi Arabistan'ın, geçmişte de iki grup arasındaki çatışmaları gidermek için devreye girmelerini gösterdi, her iki ülkenin de yeniden önemli bir rol oynayabileceğini belirterek, ''yakın gelecekte, Kahire ve Mekke'de Filistin siyasetinde bölünmeyi sona erdirecek toplantılar olabileceğini'' bildirdi. Ancak Batş, toplantıların tarihini konusunda bilgi vermedi.

Kaynak: AA