Batman'da Kuş Gribi

Batman'da Kuş Gribi

Batman'da, Tarım İl Müdürlüğü Ekiplerinin Kuş Gribinin Ortaya Çıktığı Merkez Yavuz Selim ve Hilal Mahallelerinde Yürüttüğü İtlaf Çalışmalarının Vatandaşlar Tarafından Engellenmesi Üzerine Belediye Zabıta Ekipleri Devreye Girerek, Hilal Mahallesi'ndeki Kanatlı Hayvanları Topladı.

Batman'da Kuş Gribi

Batman'da, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin kuş gribinin ortaya çıktığı merkez Yavuz Selim ve Hilal mahallelerinde yürüttüğü itlaf çalışmalarının vatandaşlar tarafından engellenmesi üzerine belediye zabıta ekipleri devreye girerek, Hilal Mahallesi'ndeki kanatlı hayvanları topladı.

Boğazköy Köyü'nde ortaya çıkan kuş gribi virüsü ilde yayılıyor. Gercüş İlçesi'ne bağlı Boğazköy Köyü, merkeze bağlı Doluca Köyü Esentepe Mezrası ve il merkezi Yavuz Selim Mahallesi'nde ortaya çıkan kuş gribi, bu kez Batman merkez Hilal Mahallesi, Beşiri İlçesi'ne bağlı Çakıllı Köyü ve merkeze bağlı Oymataş Köyü Soğuksu Mezrası'nda ortaya çıktı. Yavuz Selim ve Hilal mahallesinde de itlaf çalışmaları yapan Tarım İl Müdürlüğü ekiplerine vatandaşlar engel olmuştu. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, vatandaş engeline karşılık bu kez zabıta ekipleriyle beraber itlaf çalışmalarına çıkarken vatandaşlar zabıtaya da tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bilgi veren Tarım İl Müdürü Erdal Özer, 5 Şubat 2007 tarihinde Gercüş İlçesi Boğazköy Köyü'nde tavukların ölmesi sonucu Elazığ Veteriner kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderilen numunelerin 8 Şubat 2007 tarihinde sonuçlandığını ve pozitif çıkması üzerine başlatılan çalışmalarda şu ana kadar 4 bin 882 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini söyledi. Özer, çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, "16 Şubat'ta Oymataş Köyü Soğuksu Mezrası'nda Fahrettin Rüzgar, Hilal Mahallesi'nde ikamet eden Fahrettin Tepe, Beşiri Çakıllı Köyü'nde ikamet eden Medine Çalkın'a ait numunelerin Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden bildirilen pozitif sonuçlara göre itlaf çalışmaları başlamıştır. Bugün Soğuksu Mezrası'nda 709 tavuk, 57 hindi, 26 kaz, 164 ördek olmak üzere toplam 956 adet kanatlı hayvan itlaf edilmiş olup, 3 kilometrelik koruma bölgesi içinde kalan Şeyhçoban ve Ünlüce mezralarında gerekli karantina tedbirleri alınmasına rağmen itlaf çalışmalarına başlanılmamıştır. Hilal Mahallesi ve Beşiri İlçesi'ne bağlı Çakıllı Köyü'nde ise itlaf çalışmalarına devam etmektedir. Köylerde 3 kilometrelik çalışma alanını şehir merkezinde 10 kilometre olarak belirlemeyi düşünmekteyiz. Bu gece yapılan çalışmalarla itlaf edilen kanatlı sayısının 6 bine çıkmasını bekliyoruz. Ekiplerimiz halen çalışmalarını sürdürüyor. Batman il merkezinde gerekirse tüm kanatlı hayvanları itlaf yoluna gideceğiz. Tahminlerimize göre, il merkezinde 6 ila 10 bin arası kanatlı itlaf edilecek. Vatandaşların kanatlı hayvanlarını vermek istememeleri kötü sonuçlar doğurabilir. Vatandaşlarımız kuş gribi hastalığını, eskiden sıkça vuku bulan tavuk vebasına benzer yalancı tavuk vebası hastalığıyla karıştırıyor. Diyorlar ki, 'Hastalık zamanında biz o zaman tavuklarımızı yedik. Ama bize bir şey olmadı' bu yanlış, tavuk hastalıkları ayrı, kuş gribi hastalığı apayrıdır. Halkı bilinçlendirme çabalarımız sürüyor. 40 bin broşür basarak dağıtmayı planlıyoruz. İnanıyoruz ki, vatandaşlarımız bilinçlenecek ve kapılarını bize açacaklar" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tarım İl Müdürü ekiplerinin itlaf çalışmalarının engellenmesi üzerine devreye giren zabıta ekipleri de Hilal Mahallesi'nde vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Belediye Zabıta Müdiresi Erzan Çağıl, Hilal Mahallesi'nde Belediye Temizlik işçilerinden 9 personel, 1 kamyon, 1 veteriner hekim, 1 pikap, 14 zabıta memuru, 2 araç ve Tarım İl Müdürlüğü'nden 2 uzman hekim takviyesiyle çalışma yaptıkları belirterek, mahallede 30 hane gezdiklerini ve 146 kanatlı hayvanı itlaf ettiklerini söyledi. Vatandaşların tepkisiyle karşılaştıklarını belirten Müdire Çağıl, vatandaşların tepkisiyle karşılaştıklarını ve görevlerini zorlukla yürüttüklerini belirterek, "Esas görevimiz canlı hayvanların il merkezinde satışını engellemektir. Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin saha çalışmalarında zorluklarla karşılaşmaları üzerine kendilerine eşlik ediyoruz. Biz de zorluklarla karşılaştık. Bu konuda görevli kurumların işi gerçekten güç. Kuş gribine yönelik bir bilinçsizlik söz konusu. Böyle olunca tepkiyle karşılanıyoruz. Öncelikle saha çalışmalarında bulunan insanların hayatının güvenceye alınması lazım. Kuş gribi hastalığının kurtuluşu yok. Bunun vatandaşa iyi anlatılması lazım. Kimse bu konuya duyarsız kalmamalıdır" diye konuştu.

(ZG-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA