Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan:
Haberler » Politika » Haber

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan:

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Bağımsız Adayların Önünü Kesmeye Yönelik Çabaların Sonuç Vermeyeceğini Belirterek, Seçimin Türkiye Genelinde AK Parti, MHP ve CHP, Bölgede İse AK Parti ve Bağımsız Adaylar Arasında Geçeceğini İddia Etti.

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan:

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, bağımsız adayların önünü kesmeye yönelik çabaların sonuç vermeyeceğini belirterek, seçimin Türkiye genelinde AK Parti, MHP ve CHP, bölgede ise AK Parti ve bağımsız adaylar arasında geçeceğini iddia etti.

Son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, bölgede gücü bulunan bir partinin seçime bağımsız adaylarla girme kararı vermesinin düşünülmesi gereken bir konu olduğunu belirterek, "Bu Türkiye'deki yasaların hukuksal olmadığını, anti demokratik olduğunu gösteriyor" dedi.

"HERKES PARLAMENTODA TEMSİL EDİLMELİ"

Yüzde 10'luk seçim barajının çok yüksek olduğunu ve bunun dünyada başka bir örneğinin bulunmadığını söyleyen Başkan Hüseyin Kalkan, yüzde 10'luk barajın bölgede yaşayan insanların parlamentoda temsil edilmemesi yönünde oluşturulan bir set olduğunu ileri sürdü. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Kalkan, herkesin parlamentoda temsil edilmesi gerektiğini savundu.

Ülkedeki şiddet ve kargaşa ortamının sonlanması için siyasal açılımlara gerek duyulduğunu belirten eden Başkan Kalkan, Cumhurbaşkanlığını seçememiş bir parlamentonun, bir siyasi partinin seçime bağımsız gireceğini açıklamasından sonra birleşik oy pusulası konusunda ittifak yapmasının durumu daha da vahimleştirdiğini iddia etti.

Bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasından dolayı bazı sıkıntıların yaşanabileceğini de belirten Kalkan, mağduriyetin söz konusu olması nedeniyle bu açığın kolaylıkla kapanacağını söyledi. Kalkan, "Ben inanıyorum ki demokrasiye inanan ve vicdanı olan her insan bu tutuma tepki gösterecektir. Halk, bağımsız adaylara oy sandıklarında sahip çıkacaktır" şeklinde konuştu.

"DYP-ANAVATAN İTTİFAKI SANDIKTA BOĞULACAK"

Seçim akşamı zaferin mağdurların ve mazlumların olacağını dile getiren Başkan Kalkan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anavatan ve DYP'nin tutumunun demokrasiye hizmet etmediğini dile getirdi. Bu iki siyasi partinin halkın gönlünde mahkum olduğunu ifade eden Başkan Kalkan, şöyle konuştu:

"O ittifaka giren hangi parti olursa olsun, ne bu bölgede ne de Türkiye genelinde bir etki göstermeyecek aksine o ittifaka giren tüm partiler boğulacaktır. DYP Lideri Mehmet Ağar'ın bölge ile ilgili sözleri kendisinde karşı sempati oluşturmuştu. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tutumu Ağar'ın değişmediğinin bir göstergesidir. Seçim, Türkiye genelinde AK Parti, MHP ve CHP, bölgede ise AK Parti ve bağımsız adaylar arasında geçecek. Batman'dan 2 vekil çıkaracağız ve iyi bir çalışma yapmamız durumunda 3

vekil de çıkarabiliriz" diye konuştu.

(ZG-FA-OM-Y)