Batman: Bakanlar Eker ve Özak Batman'da

Batman: Bakanlar Eker ve Özak Batman'da

Bölge Gezisine Çıkan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Öğle Saatlerinde Batman'a Geldi.

Batman: Bakanlar Eker ve Özak Batman'da

Bölge gezisine çıkan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, öğle saatlerinde Batman'a geldi.

Bakanlar, Batman Valisi Haluk İmga'yı makamında ziyaret etti. Valilik'te basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Eker, Batman il merkezinde 2 bin 500 konut ve 240 işyerinin hasar tespit çalışmalarının yapıldığını, bazı mahallerde alt yapı sorunlarının mevcut olduğunu söyledi. Bakan Mehdi Eker, öncelikle üzerinde durdukları konunun afetten etkilenen vatandaşların acil ihtiyaçlarının giderilmesi olduğunu belirterek, vatandaşların yemek ve barınma ihtiyaçlarının giderilmeye çalışıldığını söyledi. Batman'da 40 bin dekar arazinin muhtelif derecede selden etkilendiğini belirten Eker, komisyonların çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Bayındırlık Bakanı Faruk Özak ise, bölgede 4 günlük yağışın sel ve heyelanlara neden olduğunu kaydederek, bölgede 60 yıl sonra ilk kez böyle bir durumla karşılaşıldığını söyledi. Öncelikle vatandaşlara devletin yanlarında olduğunu hissettirmeye çalıştıklarını belirten Bakan Özak, vatandaşların ise devletine güvendiğini söyledi. Bölgedeki sel olayında 38 vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade eden Bakan Özak, bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını temenni etti. Bakan Özak, sel felaketi nedeniyle İller Bankası'nda yapılan ödemelerden kesinti yapmayacaklarını, İller Bankası'ndan köylere yapılan yardımlarda önceliği bölgeye vereceklerini ve bölgenin yaralarını saracaklarını kaydetti.

Bakanlar Eker ve Özak, Valilik ziyaretinden sonra Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Yuvası'nda barındırılan aileleri ziyaret etti. Burada kalan ailelerin sorunlarını dinleyen Bakan Özak ve Bakan Eker, daha sonra selde hayatını kaybeden 18 yaşındaki Şükran Tunç'un Bahçelievler Mahallesi'nde yapılan taziyesine katıldı. Taziye dileklerinde bulunan bakanlar, daha sonra Diyarbakır'a hareket etti.

Bu arada Vali Haluk İmga, Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile Batman milletvekilleri, Zeki Otel'de kalan afetzedeleri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.