Batman: Bakan Akdağ'ın Batman Temasları

Batman: Bakan Akdağ'ın Batman Temasları

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Batman'da Sosyal Güvencesi Olmayan Vatandaşların da Sağlık Hizmetlerinden Yararlandırılacağını Söyledi.

Batman: Bakan Akdağ'ın Batman Temasları

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Batman'da sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da sağlık hizmetlerinden yararlandırılacağını söyledi.

Sel felaketi dolayısıyla Batman'a gelen ve incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Akdağ, Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'ı makamında ziyaret etti. Bakan Akdağ, Afet bölgesindeki sağlık ocaklarının 24 saat açık bırakıldığını ve ambulans konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını belirterek, sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da sağlık hizmetlerinden yararlandırılacağını açıkladı. Banka Akdağ, "Batman'daki herkes sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. SSK, Bağ-Kur ve yeşil kartı olmayan vatandaşlar da sağlık hizmetlerinden yararlandırılacak. Bu konuyu sayın valiyle konuştuk ve sağlık teşkilatına talimat verdik. Vatandaşlarımıza ilaç dahil olmak üzere en yüksek seviyede destek vermeye devam edeceğiz. Buna ülke olarak gücümüz var" dedi.

Tabii bir afetin yaşandığını belirten Bakan Akdağ, sel olaylarında yanlış yapılaşmanın önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Akdağ, biraz da yapılaşma yanlışlığından acı bedel ödediklerini vurguladı. Batman'daki içme suyunda bir tehlike bulunmadığını belirten Bakan Akdağ, tüm hayırsever vatandaşları il valiliği koordinasyonunda açılacak yardım hesap numaralarına yardımda bulunmalarına davet etti. Acil tedbirlerin alındığını belirten Banka Akdağ, enkaz kaldırma çalışmalarına da başlayacaklarını vurguladı. Bakan Akdağ, selzedelerin kurtarılması konusunda helikopterlerin devreye girmemesi yönündeki sorulara ise, bunun teknik bir konu olduğunu ifade ederek, "İhtiyaç duyulduğunda helikopterler devreye girer. Bunu teknik açıdan değerlendirmek lazım" diye cevapladı.

Helikopter kaldırılmadığı yönündeki soruya cevap veren Batman Valisi Haluk İmga, sel felaketinde helikopterlerin devreye konulması yönünde Garnizon Komutanı ile görüşme yaptığını ancak, bölgede helikopterin ineceği alanın bulunmaması, görüş mesafesinin sıfır olması, bölgenin ağaçlık ve orta gerilim hatlarının bulunması sebebiyle helikopterlerin devreye giremediğini ifade etti. Vali İmga, vatandaşların iple kurtarılması konusundaki bir soruya ise "Bizde o teknik imkan ve personel yok" şeklinde cevapladı.

Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Batman'daki sel felaketinin varoşlardaki yoksul insanları vurduğunu belirterek, borçların ertelenmesinin çözüm olmayacağını söyledi. Başkan Kalkan, şöyle konuştu:

"Sel felaketine maruz kalan vatandaşlarımızın çoğunun zaten sağlık güvencesi yok. Borçların ertelenmesi onlara bir çözüm olmayacak. Bizim beklentimiz Batman'ın afet kapsamına alınması ve fonlardan yardım yapılmasıdır. Çünkü kış öncesi binlerce vatandaşımız mağdur duruma düşmüştür."

Bakan Akdağ, Batman Belediye Başkanlığı'nı ziyaretinden sonra Diyarbakır'a geçti.