Batman 88 Yaşındaki İsmail Dedenin 40 Yıllık Kopmayan İletişimi

Batman 88 Yaşındaki İsmail Dedenin 40 Yıllık Kopmayan İletişimi

88 yaşındaki İsmail dedenin 40 yıllık kopmayan iletişimiBATMAN'da, Karayolları Şube Müdürlüğü'nde şef olarak 40 yıl önce çalışan 88 yaşındaki İsmail Sönmezsoy, emekli olmadan birlikte çalıştığı dönemin Genel müdürleri, Valileri, Kaymakamları, Emniyet müdürleri, Teftiş kurulu başkanları ile...

88 yaşındaki İsmail dedenin 40 yıllık kopmayan iletişimi


BATMAN'da, Karayolları Şube Müdürlüğü'nde şef olarak 40 yıl önce çalışan 88 yaşındaki İsmail Sönmezsoy, emekli olmadan birlikte çalıştığı dönemin Genel müdürleri, Valileri, Kaymakamları, Emniyet müdürleri, Teftiş kurulu başkanları ile 40 yıldır her bayram mektuplaşıyor. 100'e yakın bürokrata bayram mektubu yazan Sönmezsoy, birlikte çalıştığı bürokratlarla hiçbir zaman irtibatımı kopmadığını söyledi. İsmail Sönmezsoy'un 40 yıldır irtibatını koparmadığı kişiler arasında, Batman'ın ilk Valisi Tuncer Perçinler, ilk Defterdar Kadir Turgutlu, ilk Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah ve eski valilirden Zeki Şanal gibi bürokratlar yer alıyor.


Kozluk ilçesinin Tuzlagözü köyünde doğan 88 yaşındaki İsmail Sönmezsoy, 1988 yılına kadar 35 yıl süreyle Batman Karayolları Şube Müdürlüğü'nde şef olarak çalıştı. Bir dönem kapatılan SHP'den il genel meclis üyesi seçilince emekli olan Sönmezsoy, yıllar önce dostluk kurduğu Batman'ın ilk Valisi Tuncer Perçinler'den, ilk Defterdar Kadir Turgutlu'ya, ilk Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah'tan ve ilk Milli Eğitim Müdürü Nurullah Özkuluç'a kadar tanıdığı bürokratları, özel gün ve bayramlarda unutmuyor. Kentin eski valilerinden Zeki Şanal, Karayolları Genel Müdürlüğü'nden bürokratlar ile eski Kaymakamlar, Hakim ve savcılarla da iletişimini koparmayan Sönmezsoy, her bayramda mutlaka aynı dönemde görev yaptığımız bürokratlarla bayramlarda karşılıklı tebrikleştiğini ve zaman zaman da mektuplaştıklarını ifade etti.


ZİYARETLERİNE DE GİDERİM


Tanıdığı bürokratlardan bazılarının hayata veda ettiğini de anlatan Sönmezsoy, tanıdığı devlet büyüklerini unutmadığını söyledi. Sönmezsoy,Onlara her zaman ahde vefa borcum var. Zor şartlarda görev yaptığımızda hep yanımızda oldular. Mutlaka tanıdığım bürokratları arar, sorarım. İstanbul, Ankara ve İzmir'e gittiğimde de bürokratlarımızı ailece ziyaret ederim. Yaşım el verdikçe bu diyalogu sürdürmeye devam edeceğim. Bazen tanıdığım bürokratları aramadığımda sitem alıyorum. Geçmişteki bürokratlarla diyalogum çok iyiydi. Çalışkan olduğumdan bana 'İsot İsmail' lakabını vermişlerdi. Dönemin Karayolları Genel Müdürleri, Valiler ve Kaymakamların verdiği 50'ye yakın takdirnameyi de hala saklıyorum dedi.

Kaynak: DHA