'Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları' Sergisi Açıldı
Haberler » Yerel » 'Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları' Sergisi Açıldı - Haberler

'Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları' Sergisi Açıldı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Direktörlüğünde, Zoğrafyan Lisesi Mezunlar Derneği Tarafından Hayata Geçirilen 'Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları' Sergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Açıldı

'Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları' Sergisi Açıldı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı direktörlüğünde, Zoğrafyan Lisesi Mezunlar Derneği tarafından hayata geçirilen 'Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları' sergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde açıldı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, serginin açılışında, İstanbul'un dünya başkentliği iddiası için önemli bir proje olan serginin, özellikle Beyoğlu ve Kadıköy'de Rum mimarlarca inşa edilmiş olan eserler hakkında önemli bilgiler verdiğini ifade etti.

Avdagiç, serginin uzun süren çalışmalar sonucunda derlenen detaylı bilgiler ışığında oluşturulduğunu dile getirerek, 'Sergi, İstanbul'un farklı kültürlerin harmonisinden beslenen fiziki yapısının ne gibi süreçlerde oluştuğunu ortaya koyuyor ve Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıdığımız bu çok özel yılda, kentimizin, dünya başkentliği iddiamızın altını bir kez daha dolduruyor' dedi. Fener Rum Patriği Bartholomeos da mimarlığın, bir toplumun kültür ve estetik değerlerinin somut bir ifadesi olduğunu belirterek, 'Mimari, günümüz şehirlerine bir anlam ve derinlik katmaktadır. Osmanlı imparatorluğu mimarları ve kalfaları, özgün ve sentez çalışmalarıyla İstanbul'a önemli eserler hediye etmişlerdir. Özellikle Osmanlı'da Rum mimarların estetiğe, mimariye önemli katkıları olmuştur' diye konuştu.

Patrik Bartholomeos, bu önemli eserlerin bir sergide toplanmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Projenin yürütücüsü Laki Vingas da İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı çatısı altında hayata geçen serginin, İstanbul'un kültürel mirasının yeni nesillerle paylaşılmasında önemli rol oynayacağına inandığını belirtti.

Vingas, İstanbul'un modernleşmesinde Rum mimarların önemli bir misyon üstlendiğini dile getirerek, şöyle dedi:

'Şehrimizin tarihinin, binalarının eskiz, proje ve planlarıyla bu binaları hayallerinde kuran, tasarlayan ve yaratan insanların biyografileriyle gözümüzün önünde canlanması, bina türleri, bu binaların o tarihteki kullanımları, bir arada barındırdıkları ailelerin, insanların yaşamlarını daha iyi kavramamızın güzel bir yoludur. Ayrıca, serginin hazırlanışı sürecinde toplanan materyalin bilim insanlarının araştırma ve çalışmalarında yararlanabilecekleri, herkesin kullanımına açık bir mekanda toplanmasını hedefledik.'

- SERGİ-

'Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları' sergisinde, 19. ve 20. yüzyılın başında kentin çok kültürlü yapısına ve modern yapılaşma tarihine önemli katkılarda bulunan Rum mimarların yaşam öyküleri ve eserlerinin fotoğrafları yer alıyor.

Sergide, bugün adları unutulmuş Rum mimarların İstanbul'a kazandırmış oldukları eserleri gün yüzüne çıkarılırken İstanbul'un mimari, tarihi, sanatsal ve kültürel hazinesinin de geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bir ilk olma özelliği taşıyan sergide işlerine yer verilen mimarlar arasında, 'Saray mimarı' unvanını taşıyan ve Taksim'deki Aya Triada Kilisesi'ni inşa eden Vasilaki Bey ile oğlu Yanko Bey gibi önemli ve çok üst mevkilere kadar yükselmiş mimarların yanı sıra, Heybeliada Ruhban Okulu'nun mimarı Perikles Fortiadis, Özel Fener Rum Lisesi'nin mimarı Kostantinos Dimadis ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli'nin mimarı Manoussos gibi isimler yer alıyor.

Küratörlüğünü Hasan Kuruyazıcı'nın yaptığı serginin açılışına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur'un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

(SMR-SOY-ZVR) - İSTANBUL

Kaynak: AA

Manşet

Haberler