Batı Trakya Haberleri

Batı Trakya haber, Batı Trakya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Batı Trakya - 16.07.2020
CHP'nin Milli Egemenliğin 100. yılına özel yarışmasına son başvuru 21 Ağustos
"Dost, Akraba, Soydaş Topluluklar 100. yıl Kardeşlik Ödülü" verilecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı halde, Balkanlar'dan Kerkük'e, Batı Trakya'dan Musul'a tüm dünyadaki soydaşların da yarışmaya katılımlarının kabul edildiğini belirten İlgezdi, şunları kaydetti: "Soydaşlarımız için de 'Dost, Akraba, Soydaş Topluluklar 100.
Batı Trakya - 15.07.2020
15 Temmuz şehidi gazeteci Mehmet Canbaz, Batı Trakya'daki köyünde anıldı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında şehit olan Yeni Şafak gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz, memleketi Batı Trakya'da anıldı.
Batı Trakya - 15.07.2020
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Temel Karamollaoğlu, "Batı Trakya camilerle donanmış bir bölgeydi, nereye giderseniz gidin ne kaldı? Yüzde 99'unu yıktılar Müslümanların nefes almamaları için boğazlarını sıktılar, her türlü zulmü işledir.
Batı Trakya - 15.07.2020
Yurt dışında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları
Batı Trakya'da 15 Temmuz töreni Batı Trakya'daki Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosluğunda yapılan anma programına Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Değişiklik Hareketi Partisi (KİNAL) İskeçe Milletvekili Burhan Baran, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, Kozlukepir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve azınlığın çeşitli temsilcileri katıldı.
Batı Trakya - 13.07.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Bir, Türkiye'nin egemenlik haklarına müdahale etmeye kalkmasınlar. İki, Dünya Kültür Miras Listesi'nde bulunan bir eserin korunması konusunda tavsiyelerde bulunanlara biz 'Eyvallah.' deriz. Zaten bu konularda bizim de bir endişemiz yok, böyle bir niyetimiz de yok. Bunu herkes görecek. Burada, Danıştay hukuki bir karar vermiştir. Burada Vakıflar Kanunu'muz da son derece nettir." Ayasofya'nın ibadete açılması kararına Yunanistan'dan gelen tepkilere ilişkin Çavuşoğlu, "Bugün bu konularda en son yorum yapacak ülke Yunanistan'dır. Çünkü dini özgürlükler bakımından, olumsuz bakımdan dünyadaki en katı ülkelerden bir tanesi Yunanistan'dır. Bugün Batı Trakya Türklerinin yaşadığı zulmü biz görüyoruz.
Batı Trakya - 03.07.2020
Kültür sanat dünyasının önemli isimlerinden İrfan Çiftçi vefat etti
İÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Yalçın Yılmaz da Çiftçi'nin uçları buluşturan aklın merkezi olduğu değerlendirmesini yaparak şunları kaydetti: "1980 kuşağının buruk sessizliğini bozan bir genç adam. Sevecen, babacan tavrıyla neşeyi ve hüznü art arda yaşayabilen bir şair. Biraz Fethi Gemuhluoğlu, biraz Özal. Kimi zaman direkt kimi zaman ironik üslubuyla karşısındakini şaşırtan neşeli bir suret İrfan Çiftçi. Tanımayanlar için ne büyük bir noksanlıktır izah edemem. Benim uzun koşularımda yol arkadaşımdı. Kırım, Viyana, Tebriz, Batı Trakya derken devr-i alem içinde kayboluyorduk.
Batı Trakya - 01.07.2020
Son dakika haberi | Türkiye'nin Ege denizinde tek taraflı MEB ilanının kapısı aralandı
Türkiye ile Yunanistan arasındaki siyasi ve hukuki anlaşmazlıkların sayısı bir düzineye yakın. Bunlardan Batı Trakya'da yaşayan Türk azınlığın statüsü, Fener Rum Patrikhanesi ve Kıbrıs sorunu dışında kalanlar genel olarak Ege deniziyle ilgili anlaşmazlıklardan oluşuyor.
Batı Trakya - 21.06.2020
Son dakika haberi... Batı Trakya'da, koronavirüsten dolayı mahkemeler ertelendi
Gelen son dakika haberlerine göre Batı Trakya'da, İskeçe bölgesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının artmasının ardından bölgedeki mahkemeler 15 Temmuz'a kadar ertelendi.
Batı Trakya - 19.06.2020
İskeçe seçilmiş Müftüsü Mete'den TÜ Rektörü Tabakoğlu'na ziyaret
TÜ'den yapılan açıklamaya göre, rektörlükte gerçekleşen ziyarette konuşan Tabakoğlu, Batı Trakya Türk toplumunun hiçbir zaman yalnız olmadığını belirtti.
Batı Trakya - 18.06.2020
AİHM, Yunanistan'ın Batı Trakyalı kadına tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batı Trakya Müslüman Türk toplumu mensubu bir kadının miras davasında şeriat hukukunun uygulanmasına itirazı üzerine açtığı davada daha önce haksız bulunan Yunanistan'ın 56 bin 931,69 avro tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti.
Batı Trakya - 11.06.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi: (2)
Ülkenin ikinci büyük şehri Selanik'te sürekli açık bir cami olmadığını hatırlatan Çavuşoğlu, Batı Trakya'da Türk azınlığın seçtiği müftülerin cenaze namazı ya da cuma namazı kıldırdığı için ceza aldığını ve Türk azınlığın Türk ismini de kullanamadığını vurguladı.
Batı Trakya - 03.06.2020
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (3)
Dini temelde bir düşmanlık taşımalarının söz konusu olmadığına değinen Çelik, şöyle konuştu: "Ama tüm Avrupa'da minarelerinden ezan sesini yasaklayan tek devlet Yunanistan'dır. Başkentinde cami olmayan tek Avrupa Birliği Devleti Yunanistan'dır. Ayrıca maalesef utanmadan korona günlerinde yüzyıllardır ezanın susmadığı Batı Trakya'da ezanı susturmaya çalışmışlardır.
Batı Trakya - 03.06.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi: (2)
Yunanistan'ın halkın seçtiği müftülere, namaz kıldırdığı için hapis ve para cezası verdiğini, koronavirüsü bahane ederek de Batı Trakya'da ezanı susturmaya çalıştırdığını anımsatan Çavuşoğlu, "Bunlar samimi değil.
Batı Trakya - 02.06.2020
YTB Almanya'da ihtiyaç sahiplerine yardım paketi dağıttı
YTB'nin yürüttüğü "Diaspora Kovid-19 Destek ve İş Birliği Programı" kapsamında toplanan yardımlar, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Witten Sultan Ahmet Camisi ve Herbede Fatih Camisi ile Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla 120 ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.
Batı Trakya - 30.05.2020
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Yunanistan'a Ayasofya tepkisi
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Ayasofya'da Kuran-ı Kerim okunmasına ilişkin açıklamasına yanıt verdi. Ayasofya'da her Kur'an-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan'ın beyhude ve hiçbir sonucu olmayacak açıklamalar yapmaya devam ettiğini vurgulayan Aksoy, "Avrupa'da minarelerden ezanların yükseldiği ve karşılıklı saygı ilkesinin öneminin anlaşıldığı bir dönemde, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan'ın Ayasofya'da Kuran-ı Kerim okunmasından rahatsız olması bu ülkenin içinde bulunduğu psikolojinin anlaşılması açısından ibretliktir. Covid-19 salgınını bahane ederek Batı Trakya'da yüzyıllardır okunan ezanı susturmaya yeltenen çevrelerin çabaları hala hafızalarda tazedir.
Batı Trakya - 24.05.2020
Batı Trakya'da Ramazan Bayramı
Batı Trakya'da yaşayan Müslüman Türk azınlığı, Ramazan Bayramı namazını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine ilişkin yönetmelik uyarınca hazırlanan bazı camilerde kıldı.
Batı Trakya - 18.05.2020
BBP Genel Başkanı Destici'den Kadir Gecesi mesajı
Destici sözlerine şöyle devam etti: "Kadir Gecesi'nde günahlarımızın affı, evlatlarımız, anne babalarımız, yakınlarımız, kahraman güvenlik güçlerimiz için dua ederken, milletimizin ve insanlığın içinde bulunduğu bu zor günleri atlatması için de ellerimizi semaya açalım. Kadir Gecesi vesilesiyle çevremizde bulunan, yaşadığımız şartlar dolayısıyla zor durumda olan kişilere ulaşmaya, onlara el uzatmaya, sıkıntılarını paylaşmaya çalışalım. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında İslam'ın sadece ibadetlerden ibaret olduğu gibi bir yanılgıya asla düşmeyelim. İbadetlerimizi infak, sadaka gibi güzel söz ve davranışlarımızla da süsleyip zenginleştirelim. Ülkemiz, milletimiz, Türk ve İslam alemi ve tüm insanlık için sağlık, huzur, barış, mutluluk, Doğu Türkistan'dan Filistin'e, Kırım'dan Tükmeneli, Karabağ'a ve Myanmar'a, Batı Trakya'dan Yemen'e kadar esaret ve zulüm altındaki kardeşlerimiz için de kurtuluş getirmesi dileklerimle tüm Müslüman kardeşlerimin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Batı Trakya - 18.05.2020
Destici'den "ramazan ayının son cuması ve bayram namazının cemaatle kılınması" çağrısı Açıklaması
Mustafa Destici, mesajında şunları kaydetti: "Ülkemiz, milletimiz, Türk ve İslam alemi ve tüm insanlık için, sağlık, huzur, barış, mutluluk, Doğu Türkistan'dan Filistin'e, Kırım'dan Türkmeneli, Karabağ'a ve Myanmar'a, Batı Trakya'dan Yemen'e kadar esaret ve zulüm altındaki kardeşlerimiz için de kurtuluş getirmesi dileklerimle tüm Müslüman kardeşlerimin mübarek Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Batı Trakya - 18.05.2020
Batı Trakya'da camiler yeniden ibadete açıldı
Yunanistan'da, normalleşme süreci kapsamında cami ve kiliseler sosyal mesafe kurallarına uyulması şartı ile yeniden toplu ibadete açıldı.
Batı Trakya - 07.05.2020
Yunanistan'da Türk azınlık, anaokullarında Türkçe dersi istiyor
Yunanistan'da, Batı Trakya Türk Azınlık kurumları, Türk nüfusun bulunduğu bölgelerdeki devlet anaokullarının ders programına Türkçe dersinin dahil edilmesi talebinde bulundu.
Batı Trakya - 03.05.2020
Türk azınlıktan Türkiye ve Yunanistan'a salgınla mücadelede destek
Batı Trakya'da, Gümülcine Seçilmiş Müftülüğünce yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye destek vermek amacıyla başlatılan kampanyada toplanan maddi yardımın Yunanistan ve Türkiye'deki ilgili kurumlara ulaştırıldığı bildirildi.
Batı Trakya - 28.04.2020
Kovid-19 bahanesiyle Batı Trakya'da ezan sesi kısılmak isteniyor
Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, "Gümülcine bölgesinde kendilerini 'yetkili' olarak tanıtan bazı sivil kişiler, camilerin imam ve müezzinlerini ziyaret ederek minarelerden okunan ezan sesini rahatsızlık yarattığı gerekçesiyle kısmaları yönünde telkinde bulunuyor.
Batı Trakya - 14.04.2020
Valeura Energy: "Türkiye'de petrol ve gaz üretimimiz devam ediyor"
Açıklamada ayrıca Batı Trakya'daki iki kuyuda yürütülen çalışmaların yılın ikinci çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği ve genel faaliyetlerin ilgili sağlık direktiflerine uygun olarak devam ettirileceği bildirildi.
Batı Trakya - 09.04.2020
Yunanistan'da ayrımcılığa maruz kalan Batı Trakyalı Türklerin sorunları sürüyor
Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesindeki Türklerin, onlarca yıldır devlet tarafından uygulanan ayrımcılığa maruz kaldıkları yönündeki şikayetleri sürüyor.
Batı Trakya - 05.04.2020
Batı Trakya'da, atanmış Gümülcine Müftüsü Cihat Halil'in keyfi uygulamaları tepkilere neden oldu
Yunanistan'da devlet tarafından Gümülcine Müftülüğüne geçici olarak atanan müftü Cihat Halil'in keyfi uygulamaları, Müslüman Türk azınlığın tepkilerine neden oldu.
Batı Trakya - 05.04.2020
Türk azınlıktan Türkiye ve Yunanistan'a yardım kampanyası
Batı Trakya Türk Azınlığı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede destek olmak için Türkiye ve Yunanistan'a yardım kampanyası başlattı.
Batı Trakya - 31.03.2020
Yunanistan'da sığınmacılar arasında ilk koronavirüs vakası tespit edildi
Yunanistan'da şu ana kadar 1212 vaka tespit edilirken, ülkede aralarında Batı Trakya'daki Türk azınlık mensubu bir kişinin de bulunduğu 43 kişi hayatını kaybetti.
Batı Trakya - 28.03.2020
Bakan Çavuşoğlu, İskeçe'nin seçilmiş müftüsü ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya'nın İskeçe şehrinde Türk azınlık mensubu kişinin yeni tip korona virüsten (Kovid-19) hayatını kaybetmesi nedeniyle İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'yi arayarak başsağlığı dileklerinde bulundu.
Batı Trakya - 28.03.2020
Bakan Çavuşoğlu, İskeçe seçilmiş müftüsü Mete ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya'nın İskeçe şehrinde Türk azınlık mensubu kişinin yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybetmesi nedeniyle İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'yi arayarak başsağlığı diledi.
Batı Trakya - 26.03.2020
Yunanistan'da bulunan Türkler yurda dönüyor
Vaka sayısının 821 olduğu Yunanistan'da, Dedeağaç Hastanesi'nde tedavi gören 4. kolorduda görevli 46 yaşındaki asteğmenin bugün hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 23'e yükseldi. Salgından hayatını kaybedenler arasında, Batı Trakya'daki Türk azınlık mensubu bir kişi de bulunuyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Batı Trakya Haberleri | Batı Trakya Haber - Haberler - Sayfa 7 - Batı Trakya haberleri, son dakika batı trakya haber ve gelişmeleri burada. Dr. Sadık Ahmet ölümünün 25. yılında Batı Trakya'da anıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 19.10.2021 16:07:19. #1.15#

title