Batı Trakya Türkleri Kutlukent'te Buluştu

Batı Trakya Türkleri Kutlukent'te Buluştu

Samsun'un Kutlukent Belediyesi Tarafından Bu Yıl 3.'sü Organize Edilen "Balkan Türkleri ve Mübadiller Buluşması" Etkinliği, Görkemli Bir Biçimde Gerçekleştirildi.

Batı Trakya Türkleri Kutlukent'te Buluştu

Samsun'un Kutlukent Belediyesi tarafından bu yıl 3.'sü organize edilen "Balkan Türkleri ve Mübadiller Buluşması" etkinliği, görkemli bir biçimde gerçekleştirildi.

Kutlukent Beldesi Asarağaç Piknik Alanı'nda yapılan şenliğe binlerce kişi katıldı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Samsun Milletvekili ve 3. Sıra Milletvekili Adayı Suat Kılıç ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Samsun Milletvekili ve 1. Sıra Adayı Haluk Koç'un da katıldığı şenlikte, mübadele uygulamasıyla Türkiye'ye gelen vatandaşlar buluştu.

1921-27 yılları arasında Yunanistan'dan 22 bin 579 kişinin gelişiyle ilgili çeşitli animasyon gösterilerinin yapıldığı etkinlikte, Kutlukent Belediyesi tarafından konuklara etli kazan pilavı ikram edildi. Vatandaşlar davul-zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi.

Kutlukent Belediye Başkanı Hayati Tekin, yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğin önemine değindi. Piknik alanına yeni açılan yolu Asarağaç Tepesi'nin uç noktasını çıkarmak istediklerini de dile getiren Hayati Tekin, "Yani 458 metre yüksekliğe çıkartacağız ve bu uç kısmına Antalya ve Kütahya'da örneklerinin olduğu gibi bir döner restoran yapacağız. Samsun-Ordu Karayolu'nun hemen yanına yapmayı planladığımız alışveriş merkezinin üst katından teleferik yapmayı hedefliyoruz. Yine bu kısma 86 metre

yükseklikte yapay dev şelale yapacağız. Bu da Türkiye'nin en büyük şelalesi olacak. Ayrıca buraya otel yaparak tesisi tamamlamak istiyoruz. Yani anlayacağınız, şuan yaptığımız masrafın yüzde 10'luk kısmındayız. Çünkü bu dev tesisin içine yaklaşık 80 milyon euroluk bir harcama yapılacak" açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından 120 metre uzunluğundaki dev şelalenin açılışı yapıldı. 3. Balkan Türkleri ve Mübadiller Buluşması, Süreyya Solak ve Faruk Yılmaz'ın açık hava konseriyle devam etti.

(İG-AG-OK-Y)