Batı Karadeniz'in Efes'i'Nde Kazı Çalışmaları Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Batı Karadeniz'in Efes'i"Nde Kazı Çalışmaları Başladı

AA - Haberler | Kültür Sanat
Batı Karadeniz'in Efes'i

"Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.

" Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kazı bilimsel danışmanı Doç. Dr. Emre Okan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konuralp Mahallesi'nde yer alan, aslan pençesi figürleriyle süslenmiş basamakları ve kemerli geçitleriyle varlığını koruyan antik tiyatrodaki kazılara, geçen yıl bırakılan batı bölümünden başlandığını söyledi.

Geçen yıl yapılan kazıların son günlerinde ortaya çıkarılan alttaki oturulan bölüme (cavea) ait basamakları bu yılki çalışmalarda daha görünür hale getirmeye başladıklarını anlatan Okan, "Bu yıl, 2015 yılında ortaya çıkarılan tonozlu geçidin orkestra denilen orta alana çıkış kısmı ile oturma basamaklarının önemli bir kısmını açığa çıkarmayı planlıyoruz." dedi.

Okan, kazılar sonunda tiyatronun görsel anlamda daha güzel bir hal alacağını vurguladı.

"Tiyatro alanı gözle görünür bir hale gelecek. Buranın altyapısının sağlam olduğunu düşünüyorduk. Bu ana kadar elde ettiğimiz veriler de bizim bu fikrimizi doğrular nitelikte." diyen Okan, hava şartları ve maddi imkanlar elverdiği sürece kazıyı bu yılın sonuna kadar devam ettirmeyi planladıklarını bildirdi.

Kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izinleri, Düzce Valiliği, DÜ Rektörlüğü ve Düzce Belediyesi'nin destekleriyle Konuralp Müzesi Müdürlüğü Başkanlığı'nda, DÜ Arkeoloji Bölümü'nün bilimsel danışmanlığınca sürdürülüyor.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500