Batı Karadeniz'deki Kültürel Zenginlik Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Batı Karadeniz'deki Kültürel Zenginlik Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden "Batı Karadeniz Bölgesi Halk Müziği ve Kültürü Alan Araştırması" Zonguldak Alaplı yöresinde başladı.

Batı Karadeniz'deki Kültürel Zenginlik Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden "Batı Karadeniz Bölgesi Halk Müziği ve Kültürü Alan Araştırması" Zonguldak Alaplı yöresinde başladı. Yöredeki zenginliğe hayran kalan sanat ekibi, türkülerin yanı sıra, seyirlik oyunlar, maniler, halk edebiyatı gibi konuları da ortaya çıkardı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Etnomüzikoloji Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Görevlisi Melih Duygulu ile asistanları Nihan Tahtaişleyen ve Sıla Erol'dan oluşan ekip, Alaplı yöresinde 40 eseri, gün yüzüne çıkardı.

İlahi, naat ve türkü gibi 40 eseri ortaya çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Duygulu, "25 yıldan bu yana Anadolu'nun dört bir yanında araştırmalar yapıyoruz. Batı Karadeniz'e hiç gelmemiştik. Bu bölgenin bakir bir kültürü olduğunu biliyoruz; fakat incelenmemiş bir kültürü olduğunu da biliyoruz. Bu yüzden ekibimizle akademik bir platformda tamamıyla bilimsel bir disiplin çerçevesinde yörenin kültürünü araştırmak, incelemek için çalışıyoruz." dedi.

Alaplı'yı seçmesinin nedenini bölgenin en kritik noktası olarak açıklayan Duygulu, "Alaplı'yı birinci seçmemizin sebebi, Batı Karadeniz in en kritik bölgelerinden bir tanesi olması. Burası aynı zamanda Türk, Türkmen ve Yörük kültürünün başlangıç noktası. Buradan itibaren doğuya doğru apayrı gelişme kat ediyor kültürümüz. Bu bakımdan ilk burayı seçiyoruz ki mihenk taşı olsun. Buradan Ereğli, Devrek, Çaycuma, Bartın, Kastamonu'ya gideceğiz ve Batı Karadeniz'deki araştırmalarımızı bitireceğiz." şeklinde konuştu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ekibi olarak çalışmalarında yol göstericilik yapan Zonguldaklı Sanatçı Ergin Erdem'e teşekkür eden Duygulu, kültürüne sahip çıkan toplumların bu tür araştırmalarda kolaylık sağlamasının önem arz ettiğini belirtti.

Bu arada ekibin ilk gittiği Alaplı'nın Kaymazlar köyünde yaşayan İsmail Orhan isimli vatandaşın seslendirdiği "Ramazan" isimli mani yoğun ilgi gördü.