Batı Cephesi Karargahı Tadilatta

Batı Cephesi Karargahı Tadilatta

Konya'nın Akşehir ilçesinde, Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesi Karargahlığına ev sahipliği yapan ve şu anda Batı Cephesi Karargahı Müzesi olarak hizmet veren bina bakım ve onarıma alındı.

Batı Cephesi Karargahı Tadilatta

Konya'nın Akşehir ilçesinde, Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesi Karargahlığına ev sahipliği yapan ve şu anda Batı Cephesi Karargahı Müzesi olarak hizmet veren bina bakım ve onarıma alındı. Kültür Bakanlığı'nın ayırdığı ödenekle tamir ve bakıma alınan müzede çalışmalar başladı.

Bakım ve onarım çalışmaları kapsamında, Kurtuluş Savaşı'nda karargah olarak kullanılan tarihi binanın özellikle dış cepheleri elden geçiriliyor. Yapılan çalışmalar nedeniyle Batı Cephesi Karargah Müzesi 25 Aralık 2012 tarihine kadar ziyaretçi kabul edemeyecek. Kurtuluş Savaşı döneminde Batı Cephesi Karargah Binası olarak kullanılan bina daha sonra 1965 yılına kadar Akşehir'de Belediye Binası olarak kullanıldı. İki katlı tarihi bina daha sonra Batı Cephesi Karargahı Müzesi olarak 1966 yılında ziyarete açılmıştı. Karargah Müzesi binası 1905 yılında konak olarak yaptırılmış, Kurtuluş Savaşı'ndan önce Akşehir'de Belediye ve Kaymakamlık olarak kullanılmıştı. Kurtuluş Savaşı yıllarında Batı Cephesi Karargahı 18 Kasım 1921 tarihinde Akşehir'e taşınmış, 24 Ağustos 1922 gününe kadar 9 ay 10 gün süre ile bu bina karargah olarak kullanılmıştı. - KONYA