Batasuna Liderinin Tutukluluk Hali Sürüyor

Batasuna Liderinin Tutukluluk Hali Sürüyor

Terör Örgütü Eta'nın Siyasi Kanadı Olan Batasuna'nın Liderlerinden Marije Fullaondo'nun Tutukluğunun Devamına Karar Verildi.

Batasuna Liderinin Tutukluluk Hali Sürüyor

Terör örgütü ETA'nın siyasi kanadı olan Batasuna'nın liderlerinden Marije Fullaondo'nun tutukluğunun devamına karar verildi.

Fullaondo, Salı günü Bask bölgesinin Guernica ilçesindeki evine giderken tutuklanmıştı. Böylece, ülkenin en üst düzeydeki anti terör yargıcı Baltasar Garzon'un talimatıyla Ekim ayından bu yana tutuklanan üst düzey Batasuna üyelerinin sayısı 20'ye yükselmişti. ETA'nın şiddet eylemlerini kınamadığı için 2003'den bu yana yasaklı olan parti, Avrupa Birliği ve ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. Yaklaşık 40 yıldır Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın eylemlerinde bugüne kadar 819

kişi hayatını kaybetti.

Tüm tedbirlere rağmen eylemlerini sürdüren ETA, son olarak bu ay Fransa'da 2 İspanyol polisinin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlenmişti. Geçtiğimiz hafta sonu Bask bölgesinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda ise bir mahkeme binasında maddi zarar meydana gelmişti.

(AFP-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA