Basra'daki Sadr Destekçilerinden Irak Ordusuna Barış Çiçeği

Basra'daki Sadr Destekçilerinden Irak Ordusuna Barış Çiçeği

Geçtiğimiz Aylarda Irak Ordusunun Basra'da Mehdi Ordusu'na Yönelik Gerçekleştirdiği Operasyonlarda Karşı Karşıya Gelen Iraklı Radikal Şii Lider Mukteda El Sadr'ın Destekçileri ve Irak Ordusu, Pazartesi Günü Bağdat'ta İmzalanan Ateşkes Anlaşmasının Ardından Aralarındaki Barışı Tekrar Sağladı.

Basra'daki Sadr Destekçilerinden Irak Ordusuna Barış Çiçeği

Geçtiğimiz aylarda Irak ordusunun Basra'da Mehdi Ordusu'na yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda karşı karşıya gelen Iraklı radikal Şii lider Mukteda El Sadr'ın destekçileri ve Irak ordusu, Pazartesi günü Bağdat'ta imzalanan ateşkes anlaşmasının ardından aralarındaki barışı tekrar sağladı.

Sadr'ın Basra'daki temsilcileri ateşkesi sembolleştirmek için Irak ordusu subaylarıyla bir araya gelerek, askerlere çiçek sundu.

Sadr'ın Basra bürosundan Şeyh Adil el-Mayahay, konuyla ilgili açıklama yaparak, "Bazı insanlar bizim adımıza giriştikleri eylemlerle adımızı kötüye çıkardı. Biz Iraklıyız ve Irak'ın selametini ve gelişmesini istiyoruz. Orduya ne zaman isterlerse yardıma hazırız. Umarız askeri kurumlar politikadan bağımsız hareket etme imkanına sahip olur. Bu ülke için, onu yeniden inşa etmek ve barışı tesis etmek için her şeyi yapacağız. Bugün, ordunun teröre karşı savaşında ona destek veriyoruz ve umarız bu sunduğumuz çiçekler işbirliğimizin artmasına vesile olur" dedi.

Irak ordusunun Basra'da konuşlu 14'üncü bölüğünün komutanı Cesim Cihadan ise buluşmanın Şiiler için kutsal bir gün olan "Hazret-i Fatma'nın vefat yıldönümünde" yapıldığını söyleyerek, şunları ifade etti: "Biz bir takım olarak çalışıyoruz. Onlar bizim kardeşlerimiz, evlatlarımızdır. Her iki taraf da şehirde huzuru sağlamak için çalışıyor. Irak'ın gelişmesini istiyoruz. Bu şehrin yıkılmasına izin vermeyeceğiz." (MB-NO-NO-D)