Basra'daki Gösterilerin Öncü İsmi Kadın Aktivist Öldürüldü

Basra'daki Gösterilerin Öncü İsmi Kadın Aktivist Öldürüldü

Basra'da işsizlik ve elektrik kesintileri nedeniyle 8 Temmuz'da patlak veren gösterilerin önde gelen isimlerinden kadın aktivist Suad el-Ali, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra'da yaklaşık iki ay süren gösterilerin öncü isimlerinden kadın aktivist Suad el-Ali uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

KADIN AKTİVİST ARACINA BİNERKEN SİLAHLI SALDIRIYA UĞRADI

Yerel basında yer alan haberlere göre, Basra'da işsizlik ve elektrik kesintileri nedeniyle 8 Temmuz'da patlak veren gösterilerin önde gelen isimlerinden Suad el-Ali eşiyle birlikte araçlarına bindikleri sırada silahlı saldırıya uğradı.

HAYATINI KAYBETTİ

Kadın aktivist olay yerinde yaşamını yitirirken eşi ise saldırıdan yaralı kurtuldu.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Saldırı anına ilişkin sosyal medyada yayınlanan güvenlik kameraları görüntülerinde Suad el-Ali ve eşinin araçlarına doğru ilerledikleri sırada kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce kurşun yağmuruna tutuldukları görülüyor.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜNE BAŞKANLIK ETTİ

Öldürülen kadın aktivistin, kendisinin kurduğu bir insan hakları örgütüne başkanlık ettiği belirtildi. Bir süre önce de Basra'daki gösterilerde gönüllü doktorluk yapan Hacer Yusuf isimli bir kadın aktivist yine kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kaçırılmıştı.

İRAN'IN KONSOLOSLUK BİNASI ATEŞE VERİLMİŞTİ

Basra'da geçen temmuz ayında patlak veren gösteriler kısa süre içinde İran karşıtı eylemlere dönüşmüş ve İran'ın kentteki konsolosluk binası ateşe verilmişti. Bu nedenle kaçırma veya öldürme gibi bu tür eylemlerin arkasında göstericilerin gözünün korkutulmasını isteyen İran destekli Şii milisler olduğu iddia ediliyor.

BASRA HALKI SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80'inin çıkarıldığı Basra vilayeti, 8 Temmuz'dan 7 Eylül'e kadar büyük gösteriler ve ardından meydana gelen şiddet olaylarına sahne olmuştu. Basra halkı ilk önce elektrik kesintisi ve işsizlik için sokağa çıkmış daha sonra buna içme suyu krizi de eklenmişti.

Merkezi hükümetin "sorunları çözeceğiz" vaatlerine inanmayan öfkeli Basralılar, valilik, belediye, bazı Şii parti binalarıyla son olarak İran'ın Basra'daki Konsolosluk binasını ateş vermişti.

30'DAN FAZLA GÖSTERİCİ HAYATINI KAYBETTİ

Basra'da yaklaşık iki ay süren gösterilerde 30'dan fazla gösterici hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

YORUMLAR
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.