Basra'daki Çatışmalarda 31 Kişi Öldü

Basra'daki Çatışmalarda 31 Kişi Öldü

Irak Güvenlik Güçlerinin, Ülkenin Güneydeki Basra Kentinde Mehdi Ordusu'na Bağlı Güçlere Yönelik Başlattığı Operasyonda Bugün En Az 31 Kişinin Öldüğü Bildirildi.

Basra'daki Çatışmalarda 31 Kişi Öldü

Irak güvenlik güçlerinin, ülkenin güneydeki Basra kentinde radikal Şii din adamı Mukteda es Sadr'ı destekleyen Mehdi Ordusu'na bağlı güçlere yönelik başlattığı operasyonda bugün en az 31 kişinin öldüğü bildirildi. Süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildiği kentte meydana gelen çatışmalarda 100'e yakın kişinin de yaralandığı belirtildi.

Başkent Bağdat'ın 550 kilometre güneyinde bulunan Basra sokaklarında meydan gelen çatışmaların yanı sıra Amerikan uçakları da Irak güvenlik güçlerine hava desteği verdi. Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Basra'da süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından gece polis kuvvetlerinin ve Irak ordusunun kente girmesiyle başlayan operasyonun ardından komşu eyaletlerden araçlarının kente girişinin de engellendiği bildiriliyor.

Irak ordusundan yapılan açıklamada operasyonun amacının 'yasadığı faaliyetleri sona erdirmek' olduğu belirtildi. Operasyonun amacının, Bağdat yönetiminin ülkenin ikinci büyük kenti olan Basra'da devlet otoritesini yeniden tesis etmek olduğu da belirtiliyor. Açıklamada ayrıca Mehdi Ordusu'nun en güçlü kalelerinden biri konumunda bulunan Basra'daki operasyonlarda çok sayıda silah ve yol kenarına yerleştirilen türden bomba ele geçirildiği kaydedildi.

Mehdi Ordusu ise gün içinde destekçilerine 'soğukkanlı olmaları' çağrısında bulundu. Örgüt, hükümetin siyasi partilere danışmadan böyle bir operasyon düzenlemesine de eleştirilerde bulundu. Bu arada Irak Başbakanı Nuri el Maliki de operasyonu yerinde takip etmek için Basra'ya geldi.

İngiliz birliklerinin, denetimini Aralık ayında Iraklılara devrettiği Basra'da Şii lider Sadr, kendisine bağlı Mehdi Ordusu'nun uyguladığı ateşkesi geçtiğimiz günlerde altı ay daha uzatmıştı. Mehdi Ordusu, dün üyelerinin herhangi bir şekilde hedef alınmaları durumunda, misillemede bulunacağı uyarısını yapmıştı.