'Başörtülü Kızların Önündeki Engel Kalkacak'

'Başörtülü Kızların Önündeki Engel Kalkacak'

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Başörtülü Kızların Üniversitede Okumalarının Önündeki Engelin Kalkması İçin Yeni Anayasada Açık Düzenleme Olacak' Dedi.

'Başörtülü Kızların Önündeki Engel Kalkacak'

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, ''(Başörtülü kadınların siyaset yapma engeli kalkar) diyemem ama başörtülü kızların üniversitede okumalarının önündeki engelin kalkması için yeni anayasada açık düzenleme olacak'' dedi.

AK Parti İstanbul İl Kadın Kollarınca Muammer Karaca Tiyatrosu'nda düzenlenen ''5. Pera Buluşması''nda, ''Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkının 73. Yılı'' dolayısıyla ''Yerel Siyaset'' konusu ele alındı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, panelde yaptığı konuşmada, Kuzu, 22 Temmuz seçimlerine bakıldığında, merkeze yakın ve seçilme şansı yüksek olan partilerin kadın adaylara daha fazla ve ilk sıralarda yer vermediğini, seçilme şansı olmayan partilerin ise kadın adayları bol ve ilk sıralarda gösterdiğinin gözlemlendiğini dile getirdi.

''Kotanın yüzde 100 karşısında değilim. Kadınlar 'bizim acelemiz var' diyorsa, o zaman kotaya gidilmeli'' diyen Kuzu, ancak Türkiye'de bu alanda iyiye doğru bir gidiş olduğunu, bekleyerek sonuca gitmenin sağlıklı olacağını söyledi.

''Kadınlar neden yerel yönetimlerde zayıf?'' diye soran Kuzu, bunlardan birinin ''mahalle baskısı'' olabileceğini ve yerel bir çevrede kadınların piyasaya çıkmakta zorlanabileceğini belirtti.

Türkiye'de malların yüzde 92'sinin erkeklerin üzerine kayıtlı olduğuna işaret eden Kuzu, ''Koca parasıyla markete gidilir ama siyaset yapılmaz. Zor iş... Kadınların önce kendi paralarını kazanmaları lazım. Ben de dairemi eşimin üstüne yaptım. Yani ben yüzde 92'nin içinde değilim. Her zaman kadınların arkasındayım'' diye konuştu.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Kuzu, ''Koca parasıyla siyaset olmaz'' cümlesini kurarken bir tespitte bulunduğunu, kocaların markete giderken bir şey demeyeceklerini ancak kadın 'siyaset yapacağım' dediğinde 'bunu bir konuşalım' diyeceğini, bunları da artık aşmak gerektiğini söyledi.

Kota konusundaki bir soru üzerine de Kuzu, önümüzdeki yerel seçimlerde bir kotanın görülmediğini, partilerinin ise fiili kota uygulamasına devam edeceğini dile getirdi.

''Başörtülü kadınların siyaset ve başörtülü kızların üniversitede okuma engeli'' bulunduğuna ilişkin bir soru üzerine de Kuzu, ''(Başörtülü kadınların siyaset yapma engeli kalkar) diyemem ama başörtülü kızların üniversitede okumalarının önündeki engelin kalkması için yeni anayasada açık düzenleme olacak'' dedi.

Kaynak: AA