Başoğlu'ndan Başörtülü Öğrenciye Ödülünün Verilmemesine Tepki

Başoğlu'ndan Başörtülü Öğrenciye Ödülünün Verilmemesine Tepki

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-iş) Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Kozan İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Tevhide Kütük'e Başörtülü Olduğu İçin Ödül Verilmemesi ve Genç Kızın Salondan Kovulmasına Tepki Göstererek, Yetkilileri Göreve Çağırdı.

Başoğlu'ndan Başörtülü Öğrenciye Ödülünün Verilmemesine Tepki

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş) Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Kozan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tevhide Kütük'e başörtülü olduğu için ödül verilmemesi ve genç kızın salondan kovulmasına tepki göstererek, yetkilileri göreve çağırdı.

Başoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, başörtüsünün bir suç unsuru teşkil etmediği halde, bazı çevrelerin başörtüsü yasağını çok sıkı bir şekilde uyguladığını ve kişilerin haklarını ihlal ettiğini kaydetti. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Kozan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tevhide Kütük'ün hazırladığı kompozisyonun birinci seçilmesi ve ödülünün verilmesi için sahneye çağırılması üzerine, salonda bulunan kaymakam ve garnizon komutanı tarafından başörtülü birisine ödül verilemeyeceği iddiasıyla kürsüden

indirildiğini hatırlatan Başoğlu, şöyle devam etti:

"Bunun üzerine salonda hazır bulunanlar topluca salonu terk ederek, kaymakamı ve komutanın bu tutumunu protesto etmişlerdir. Şimdi geldiğimiz nokta, başörtüsü yasağının hiç değilse bundan sonra can yakmasına fırsat verilmeyecek bir noktadır. Sivil Anayasa çalışmalarının sürdürüldüğü bu ortamda haksız başörtüsü yasağının Anayasa'nın ilgili maddelerinde yapılacak değişiklikle kaldırılması ve öğrencilerin okul ve üniversite kapılarında ağlatılmasının sona erdirilmesi gerekmektedir. Artık, Başbakan'ın ve

Genelkurmay Başkanı'nın bu işe müdahale etme zamanı gelmiştir ve geçmektedir. Başörtüsü yasağı, Türkiye'nin hiçbir sorununu çözmediği gibi yeni sorunlar üretiyor".

Başoğlu, ayrıca Türkiye'de işçi konfederasyonlarının işçi haklarını yeterince koruyamadığını da iddia etti.

(YZE-MAY-NÇ-ÖK-Y)

Kaynak: İHA