Başmüzakereci Bağış: Ülke İçi ve Dışındaki Direnç Odaklarına Rağmen AB Projesinde Kararlıyız

Başmüzakereci Bağış: Ülke İçi ve Dışındaki Direnç Odaklarına Rağmen AB Projesinde Kararlıyız

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gerek Ülke İçinde Devletin Çeteler Tarafından Yönetilmesini İsteyen Direnç Odakları, Gerekse Ülke Dışında Türkiye'nin Üyeliğinden Kaygı Duyan Direnç Odaklarının Başarılığı Olamayacağını, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Yolunda Kararlılıkla İlerleyeceğini Söyledi.

Başmüzakereci Bağış: Ülke İçi ve Dışındaki Direnç Odaklarına Rağmen AB Projesinde Kararlıyız
13.08.2009 19:36 | Son Güncelleme: 13.08.2009 19:36

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, gerek ülke içinde devletin çeteler tarafından yönetilmesini isteyen direnç odakları, gerekse ülke dışında Türkiye'nin üyeliğinden kaygı duyan direnç odaklarının başarılığı olamayacağını, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) yolunda kararlılıkla ilerleyeceğini söyledi.

Egemen Bağış, Kayseri Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen AB Proje Hazırlama Eğitimi sertifika törenine katıldı.

80 katılımcıya sertifikalarını kendi elleriyle teslim eden Bağış, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok ciddi bir transformasyon yaşadığını ifade etti.

Bugün artık Türkiye'nin 50 yıl önceki gibi darbelerden sonra başbakanların idam edildiği bir ülke olmadığını dile getiren Bağış, şöyle konuştu: "Bugün Türkiye 30 yıl önceki gibi Dostoyevski'nin kitaplarının komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle toplatılıp yakıldığı bir ülke değildir. Artık 10 yıl önceki gibi en büyük ilimizin belediye başkanının ders kitaplarındaki bir şiiri okuduğu için hapsedildiği bir ülke çok şükür değiliz. Bugün artık Türkiye, 1959 yılında rahmetli Adnan Menderes'in başlattığı, ilk başvuruyu yaptığı Avrupa Birliği yolunda müzakerelerini sürdüren, 33 faslın 11'ini, yani üçte birini açmış kararlı bir ülkedir."

'Avrupa Birliği yolunun şu ilden geçer' diyenlerin hedef saptırdığını vurgulayan Bağış, "Sakın yanılmayasınız, Avrupa Birliği'nin yolu TBMM Genel Kurulu'ndan geçer. Avrupa Birliği'nin yolu hepimizin kardeşliğiyle oluşur. AB yolu, Alevi'si, Sünni'si, askeri, sivili, genci, yaşlısı, kadını, erkeği, Müslümanı, gayri müslimi, işçisi, memuru ayrımı olmadan hep birlikte kenetlenerek yürüyeceğimiz bir yoldur. Cumhuriyet'imizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için AB en büyük aracımızdır." diye konuştu.

Ülke içinde çeteler, ülke dışında da Türkiye'nin öne çıkışını hazmedemeyenlerin engelleme girişimlerine rağmen Türkiye'nin AB kararlılığını sürdürdüğünün altını çizen Bağış, "Hükümet olarak AB reformları kapsamında birçok önemli adım attık. 2009 yılının başında 400 sayfalık bir program yayınlayarak, devlet televizyonunda ana dilde programlar başlattık. 1 Mayıs'ı tatil ilan ederek TBMM'de kadın-erkek eşitliği konusuyla ilgili özel bir komisyon oluşturduk. Bu proje herhangi bir partinin ya da iktidarın değildir. Bu proje tüm Türk halkının projesidir. AB'ye giriş konusundaki kararlılığımızı sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Başmüzakereci Bağış: Ülke İçi ve Dışındaki Direnç Odaklarına Rağmen AB Projesinde Kararlıyız - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 11:01:48. #1.15#
title