Başmüzakereci Bağış: Limanları Açmamız Güneydeki Yönetimi Tanımamız Anlamına Gelmez

Başmüzakereci Bağış: Limanları Açmamız Güneydeki Yönetimi Tanımamız Anlamına Gelmez

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin Limanları Açmasının Güneydeki Rum Yönetimini Tanımak Anlamına Gelmeyeceğini Söyledi.

Başmüzakereci Bağış: Limanları Açmamız Güneydeki Yönetimi Tanımamız Anlamına Gelmez
20.09.2009 20:15 | Son Güncelleme: 20.09.2009 20:15

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin limanları açmasının güneydeki Rum yönetimini tanımak anlamına gelmeyeceğini söyledi.

AB sürecinde 'imtiyazlı ortaklık' ısrarını sürdüren Fransa'ya yaptığı ziyareti tamamlayan Egemen Bağış, Türkiye'ye döndü. Atatürk Havalimanı'nda temaslarını değerlendiren Egemen Bağış, ardından Rum Yönetimi'nin Ulusal Konsey toplantısında aldığı ''Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse AB üyeliğine karşı çıkılması'' kararına yönelik bir soruyu cevapladı.

Türkiye'nin, KKTC'ye uygulanan haksız izolasyonun sona ermesi, direk ticarete başlaması halinde limanların açılabileceğinin taahhüdünü daha önce verdiğine işaret eden Egemen Bağış, AB üyelerinin de 26 Nisan 2004 tarihinde AB Konseyi'nin oy birliği ile aldığı izolasyonun son bulması kararını uygulamasını istedi.

Bağış şöyle devam etti: "O zaman AB Konseyi'ne üye 15 ülkenin oy birliğiyle aldığı bu karar KKTC'de yaşayan soydaşlarımıza yönelik izolaysyonun son bulacağıyla ilgili bir karardır. Biz AB üyesi ülkelere AB Konseyi'nin aldığı kararı kendi kararlarını uygulamalarını bekliyoruz. AB kendi konseyinin aldığı kararı uygularsa biz de kendi taahüdümüzü yerine getirebiliriz. Bununla ilgili sıkıntımız yok. 1987 yılına kadar Türkiye'nin limanları havalimanları da zaten Rumlara açıktı. Bizim limanlarımızı açmamız güneydeki yönetimi tanımamız anlamına gelmez. Ama limanlarımızı açmamız için onların da kendi taahhütlerini yerine getirmesi gerekir. Bu konuda bütün AB üyesi ülkelerin hakkaniyetle kendi durumlarını değerlendirmeliri gerektiğini düşünüyorum.''

''Fransızlardan müzakerelerin sürdürülmesi desteğini aldık..''

Egemen Bağış, Fransız muhataplarından, 3 Ekim 2005'te başlayan müzakerelerin sürdürülmesinden yana destek aldıklarını, ortaklık durumunun ise müzakereler sonunda değerlendirmesinde hem fikir oldukları anlattı.

İktidar partisinin önemli isimlerinden Michel Barnier, Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Lelouche, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Genel Sekreteri Claude Gueant, Cumhurbaşkanı diplomasi danışmanı Jean-David Levitte ile görüşen Bağış, Türkiye'nin AB ile müzakereleri tam üyelik sonucuna göre sürdürdüğünü bunun dışında bir opsiyonu kabul etmediklerine vurgu yaptıklarını belirtti.

Paris temaslarını "Türkiye Mevsimi" etkinliklerinin Eşbaşkanı Henri de Castries ile görüşerek sürdüren Başmüzakereci Bağış, etkinliklere Fransızların ilgisinin yoğun olduğundan söz etti.

Bağış, ''Türk Mevsimi kapsamında önümüzdeki nisan ayına kadar 400'ün üzerinde etkinlik geçekleştirilecek. Cumhurbaşkanımızın Abdullah Gül 8 Ekim'de Sarkozy ile bir açılış yapması söz konusu. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da yine Sarkozy ile birlikte kapanışa doğru tören yapması söz konusu.'' dedi.

Bağış ayrıca Türkiye ile AB ortaklık hukukundan doğan haklardan Türk vatandaşlarının azami ölçüde yararlanabilmesi için AB Genel Sekreterliği'nde kurdukları hukuk biriminin meyvelerini vermeye başladığına da sevinçle dikkat çekti.

Tam üyeliğe karşı çıkan Fransa, Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" önerilmesinde ısrar ederek, müzakerelerde beş faslın açılmasını veto ediyor. Halen 11 başlıkta fiilen yürütülen müzakerelerin dışında açılması gereken 20'den fazla başlık daha bulunuyor.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Şu an buradasınız: Başmüzakereci Bağış: Limanları Açmamız Güneydeki Yönetimi Tanımamız Anlamına Gelmez - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 13:40:59. #1.14#
title