Başköylüler, Bu Kez İl Özel İdaresi Görevlileri İçin Adliyeye Geldiler

Başköylüler, Bu Kez İl Özel İdaresi Görevlileri İçin Adliyeye Geldiler

-bursa'nın Orhaneli İlçesi'ne bağlı Başköy'de yaşayan köylüler, musluklarından çamurlu su aktığı için haklarında yürütmeyi durdurma kararı verilen iki maden ocağından birine, Bursa İl Özel İdaresi tarafından çalışma ruhsatı verilmesini protesto etti.

Başköylüler, Bu Kez İl Özel İdaresi Görevlileri İçin Adliyeye Geldiler

-bursa'nın Orhaneli İlçesi'ne bağlı Başköy'de yaşayan köylüler, musluklarından çamurlu su aktığı için haklarında yürütmeyi durdurma kararı verilen iki maden ocağından birine, Bursa İl Özel İdaresi tarafından çalışma ruhsatı verilmesini protesto etti. Bursa Adliyesi'ne ellerinde pankartlarla gelen köylüler, maden ocağına ruhsat veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundular.

Orhaneli İlçesi'ne bağlı Başköy'de musluklarından çamurlu su aktığı için su ihtiyaçlarını 2 kilometre uzaktan taşıma su ile gideren köy sakinleri, geçen temmuz ayında, bir firmaya ait iki mermer ocağının yöneticileri ile bunlara ruhsat ve çalışma izni veren kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık tarafından başlatılan soruşturma sonucunda bir maden ocağının yetkilisi hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'Çevreyi kasten kirletme' iddiasıyla 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılırken, köylüler ocakların kapatılması için Bölge İdare Mahkemesine dava açmıştı. Mahkeme de bölgede faaliyet gösteren bir firmaya ait 2 mermer ocağının kapatılmasına karar vermişti. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise bu karar üzerine geçen 7 Şubat'ta maden ocaklarını kapatmıştı.

Başköy sakinleri ise kapatılan mermer ocaklarından birine geçtiğimiz günlerde İl Özel İdaresi tarafından çalşma ruhsatının verilmesi üzerine bugün Bursa Adliyesi'ne gelerek ruhsatı veren İl Özel İdaresi görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ellerindeki Türk bayrakları ve pankartlarla adliye bahçesinde toplanan yaklaşık 70 kişi adına konuşan Köy Muhtarı Hasan Acar, adliyeye hak aramak için geldiklerini söyledi.

Maden ocağına çalışma ruhsatı veren il özel idaresi görevlilerinin suç işlediğini iddia eden Acar, "Mahkeme kararlarını hiçe sayarak, açıkça hukuka aykırı işlem tesis edenler hakkında bugün burada suç duyurusunda bulunuyoruz. Başköy halkı yaşlısından gencine uzak yerlerden su taşıyor. Su taşıyan insanları görmezden gelen yetkililerin hiç mi vicdanı yok" dedi.

Savcılığa suç duyurusunda bulunan köylüler, daha sonra olaysız ayrıldılar.

SB/(FK/AAA) - Bursa / Osmangazi