Basketbolda Gruplar Belli Oldu

Erkekler ve Bayanlar 2009 Avrupa Basketbol Şampiyonalarının Eleme Grupları, Venedik'te Gerçekleştirilen Kura Çekimiyle Belli Oldu.

Basketbolda Gruplar Belli Oldu

Erkekler ve Bayanlar 2009 Avrupa Basketbol Şampiyonalarının eleme grupları, Venedik'te gerçekleştirilen kura çekimiyle belli oldu.

Kura çekiminde “12 Dev Adam”, Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçlarında (C) Grubu'nda Fransa, Belçika ve Ukrayna ile birlikte yer alırken, “Potanın Perileri” ise eleme maçlarında (B) Grubu'nda Finlandiya, İtalya, Polonya ve Bosna Hersek ile eşleşti.

FIBA tarafından gerçekleştirilen kura çekimine, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, FIBA Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam, (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, (A) Milli Bayan Takım Menajeri Canan Erdoğan ve (A) Milli Takım Kondisyoneri Paola Bellati katıldı.

Avrupa federasyonlarından yoğun bir katılımın olduğu kura çekiminde, FIBA Avrupa Başkanı George Vassilakopoulos, İtalya Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Petrucci ve birçok üst düzey yönetici de yer aldı.

Kura çekimi için Venedik'te bulunan Turgay Demirel, burada diğer ülke temsilcileri ve FIBA yetkilileri ile de temaslarda bulundu.

ERDENAY: “ZOR BİR GRUBA DÜŞTÜK”

Kura çekiminde yer alan (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, zorlu bir kura çektiklerini ifade ederek, “Zor bir gruba düştük. (A) ve (B) Grupları nispeten bizim grubumuza oranla daha kolay gözüküyor” dedi.

Fransa ve Ukrayna'nın basketbolda güçlü takımlar olduğunu kaydeden Erdenay, “Ancak bizim de hedefimiz belli. Grubumuzda ilk iki takım içinde olarak Avrupa Şampiyonası'na katılmak istiyoruz. Avrupa Şampiyonası'na katılmamızın başka yolu yok. İyi bir hazırlık dönemi geçirerek, eleme gruplarında en iyi sonuçları alarak, Avrupa Şampiyonası'nda yer almak en büyük hedefimiz” diye konuştu.

Kuraları değerlendiren TBF Bayan Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat ise (A) Milli Bayan Takım olarak iyi bir kura çektiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Diğer gruplara oranla iyi bir kura gibi gözüküyor. Eleme grubundan çıkabilecek güçteyiz. Biz, her zaman Avrupa Şampiyonası'nda yer alabilmeyi hedefliyoruz. Avrupa Şampiyonaları'nda tecrübeli bir ekibe sahibiz. Ancak tüm bunlar her şeyin çok kolay olduğu anlamına da gelmemeli. Özellikle 5'li grupta yer almamız, maçların daha önce başlayacak olması, hazırlık çalışmaları anlamında bizi zorlayabilir” dedi.

(A) Milli Bayan Takımı Menajeri Canan Erdoğan da İtalya ve Polonya takımlarının güçlü ekipler olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“İtalya ve Polonya Avrupa'da bayan basketbolu adına güçlü ekipler. Biz de 2005 yılından itibaren yakaladığımız başarıyı, 2009'da da yaşamak istiyoruz. Grubumuzu ilk iki içinde bitirerek 2009 Avrupa Şampiyonası'nda yer almak en büyük hedefimiz. Geçireceğimiz iyi bir hazırlık dönemi ile bunu da başarabileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

STATÜ

2009 Erkekler Avrupa Şampiyonası'nda eleme turu müsabakaları, 4'er takımlı 3 grup ve 5 takımlı bir grup halinde oynanacak. Gruplarında ilk sırayı alan takımlar ile en iyi 3 ikinci takım finallerde mücadele etmeye hak kazanacak. Finallere olan son bilet ise İlave Takım Belirleme Turu'nun ardından belli olacak.

2009 Bayanlar Avrupa Şampiyonası'nda ise 5'er takımlı 3 grup ve 4 takımlı bir grup halinde oynanacak olan eleme turu maçları sonunda her grubun ilk iki takımı ile en iyi 2 üçüncü sıradaki takım 2009 Bayanlar Avrupa Şampiyonası'nda mücadele etmeye hak kazanacak. Erkeklerde olduğu gibi, bayanlarda da turnuvada yer alacak son takım, İlave Takım Belirleme Turu sonunda, turnuvanın başlangıcında belli olacak.

Yapılan kura çekiminden sonra gruplar şöyle oluştu:

2009 Erkekler Avrupa Şampiyonası Elemeleri

A GRUBU

B GRUBU

C GRUBU

D GRUBU

FİNLANDİYA

LETONYA

TÜRKİYE

ÇEK. C.

İTALYA

PORTEKİZ

FRANSA

İSRAİL

MACARİSTAN

ESTONYA

BELÇİKA

İNGİLTERE

BULGARİSTAN

MAKEDONYA

UKRAYNA

BOSNA H.

SIRBİSTAN

2009 Bayanlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri

A GRUBU

B GRUBU

C GRUBU

D GRUBU

ALMANYA

TÜRKİYE

ROMANYA

SIRBİSTAN

UKRAYNA

FİNLANDİYA

SLOVAKYA

BULGARİSTAN

LİTVANYA

İTALYA

FRANSA

BELÇİKA

İSRAİL

POLONYA

HIRVATİSTAN

YUNANİSTAN

İNGİLTERE

BOSNA H.

MACARİSTAN