Basketbol Federasyonu ile Türk Telekom’dan dev işbirliği...

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından ilki 1994 yılında düzenlenen Uluslararası Yıldız Erkekler Turnuvası'na Türk Telekom sponsor oldu.

Basketbol Federasyonu ile Türk Telekom’dan dev işbirliği...

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından ilki 1994 yılında düzenlenen Uluslararası Yıldız Erkekler Turnuvası'na Türk Telekom sponsor oldu.

Uluslararası arenada kısa sürede kendisine haklı bir yer edinen, mevcutlar arasındaki en prestijli ve kapsamlı alt yapı organizasyonu olarak nitelendirilen ve 14 yıllık bir geçmişe sahip olan Uluslararası Yıldız Erkekler Turnuvası için Türkiye Basketbol Federasyonu ile Türk Telekom arasında 2 yıllık sponsorluk anlaşmasına varıldı. Daha önce Hikmet Erdem Turnuvası olarak düzenlenen organizasyon bu yıl ve önümüzde ki yıl Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası adı altında düzenlenecek.

16-24 Şubat 2008 tarihleri arasında son 5 yıldır organizasyona ev sahipliği yapmakta olan Sakarya'da düzenlenecek bu önemli turnuva, ilk kez düzenlendiği 1994 yılında 4 takımın katılmıştı. O günden bu yana gelenekselleşerek ve organizasyon açısından da büyüyerek aşama kaydeden bu turnuvaya bu yıl 12 ülke katılacak.

Yıldız Erkekler kategorisinde Avrupa'nın en saygın turnuvası ve en iyi organizasyonu olarak kabul edilen ve her yıl daha da gelişen Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'na bu yıl; Polonya, Hırvatistan, Fransa, Yunanistan, Almanya, Angola, Bosna Hersek, Rusya, Slovenya, İtalya, Ukrayna ve Türk Yıldız Milli Takımları katılacak.

Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'nın düzenlendiği tarihten bu yana bu kategori de Avrupa'nın en önemli turnuvalarından biri olduğunu belirten Milli Takımlar İdari Sorumlusu Barbaros Akkaş; "Türkiye Basketbol Federasyonu'nun düzenlediği her organizasyon gibi, Yıldız Erkekler Turnuvamız da Avrupa'da en prestijli ve en büyük organizasyondur. Bu yıl Türk Telekom ile yapılan sponsorluk anlaşmasından sonra bu organizasyon çok daha büyüyüp genişleyecek. İlk yıllarda 4 takımın katıldığı turnuvaya bugün aralarında Avrupa'nın ekol olmuş ülkelerinin de bulunduğu bir çok Yıldız Milli Takım katılacak. 1999 yılında yaşadığımız büyük depremin ardından destek amacıyla Sakarya ilimizde yaptığımız bu organizasyonu bu yıl da Sakarya'da yapacağız. Organizasyonun en iyi şekilde geçmesi ve büyümesinde katkı sağlayan başta Türk Telekom olmak üzere Sakarya Valiliği'ne, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'ne, Merkez Belediyesi'ne, Kırkpınar Belediyesi'ne, Gençlik ve Spor il Müdürlüğü ile Otokar'a çok teşekkür ederim." dedi.

2008 yılı Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası öncesinde yapılacak en büyük ve en önemli organizasyon olma özelliğini taşıyan Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'na bu sene katılımın fazla olmasında önceki yıllarda yapılan turnuvaların başarısının büyük olduğuna değinen Akkaş,"Aralarında basketbolda ekol olmuş ülkelerin de yer aldığı 12 takım Sakarya'da mücadele edecek. Bu ülkelerle yaptığımız görüşmelerde tereddüt etmeden katılma kararı aldıklarını gördük. Katılımın bu kadar fazla olmasının ardından Türk Telekom'un da sponsor olarak destek vermesi turnuvayı Avrupa'da daha dikkat çekici hale getirdi. Tüm bu olumlu gelişmelere Sakarya'da ki basketbolseverlerin de desteği eklenince çok güzel bir organizasyon yaşayacağımızı. Çünkü daha önceki yıllarda Sakaryalı basketbolseverler Atatürk Spor Salonu'nun 2500 kişilik tribünlerini tamamen doldurmuşlardı. Aynı ilginin bu sene de devam edeceğini tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

Yıldız Milli Takım Menajeri Mehmet Döğüşken, Türk Telekom'un sponsorluğunun turnuvaya güç katacağını belirtirken, "Yıldız Erkekler Turnuvası'na Türk Telekom'un sponsor olması bir güç katacaktır. Maddi anlamda bundan sonraki organizasyonlarda daha fazla takıma çıkması ve turnuvanın kalitesinin yüksek olması adına da katkısı olacaktır. Sponsorlar ne kadar kuvvetli olurlarsa turnuvalar veya organizasyonlar o kadar çekişmeli geçmektedir. Ayrıca böylesine önemli organizasyon alt yapılardaki bütün Avrupa'nın en iyi takımlarının gelmesi tüm basketbol camiasını ve seyircilerin ilgisini çekmektedir. Turnuvadaki bütün sponsorlarımıza da katkılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Mehmet Döğüşken turnuvayla ilgili ise şunları söyledi; "İlginin çok büyük olduğu bu turnuvanın basketbol kalitesi açısından Yıldız kategorisindeki sporcuların bir yere gelmesinde büyük etken olmaktadır. Böylesine büyük turnuvalara talep olması illaki buradan yıldız oyuncu yetişeceği anlamına gelir. Bizim takımımız açısından da sporcularımızın gelişmesi ve uluslar arası tecrübelerinin artmasını sağlamaktadır. Türk Telekom Uluslar arası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası Fırat Töz, Enes Kanter, Furkan Aldemir, Erdinç Balto, Birkan Batuk, Sertaç Şanlı gibi gençlerin sivrilmesinde büyük rol oynamıştır."

Yıldız Milli Takım antrenörü Mustafa Derin ise Türk Telekom'un sponsorluğunun önemli olduğunu ifade ederek, "Türk Telekom gerçekten de alt yapılara hem çok önem veriyorlar hem de yatırım yapıyor. Bölgesel Ligde Genç Telekomlular takımını da buna örnek olarak verebiliriz. Ayrıca sponsorla birlikte turnuvanın daha da güçlendi. Bu sene 12 ülke katılıyor. Güzel ve başarılı bir turnuva olacak. Sakarya'da düzenlenmesi de anlamlı. Bütün maçları dolu tribünlere oynamak gerçekten güzel" diye konuştu.

Avrupa Şampiyonası öncesinde kendileri için ciddi bir hazırlık turnuvası olacağını kaydeden Derin şöyle devam etti; "Avrupa Şampiyonası öncesinde bizim için çok ciddi bir hazırlık turnuvası olacak. 8 tane 1993 doğumlu oyuncumuz var. Ayrıca bu turnuvayı diğer ülkelerde çok önemsiyorlar ve çok kaliteli olduğunu söylüyorlar. Güzel ve başarılı bir turnuva olacak. Turnuvanın bize tecrübe katacağını düşünüyorum."

12 ülkenin Yıldız Milli Takımlarının katılımı ile yapılacak olan Türk Telekom Uluslarası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'nda takımlar 6'lı iki grup halinde mücadele edecek. Gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar çapraz eşleşme usulü ile eşleşerek çeyrek final grubunu oluşturacaklar.

Türk Telekom Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'nda gruplar şöyle oluştu;

A GRUBU B GRUBU

Polonya Türkiye

Hırvatistan Bosna-Hersek

Fransa Rusya

Yunanistan Slovenya

Almanya İtalya

Angola Ukrayna

Kaynak: CHA