Başkentte Kültür Sanat

28.04.2016 10:03 | Son Güncelleme: 28.04.2016 10:03
Başkentte Kültür Sanat

Anadolu Ajansının (AA) bu yıl ikincisini düzenlediği Istanbul Photo Awards 2016 yarışmasının ilk sergisi, Cer Modern Sanatlar Merkezi'nde 1 Mayıs'a kadar görülebilecek.

Anadolu Ajansının (AA) bu yıl ikincisini düzenlediği Istanbul Photo Awards 2016 yarışmasının ilk sergisi, Cer Modern Sanatlar Merkezi'nde 1 Mayıs'a kadar görülebilecek.

Sergide, geçen yıl dünya kamuoyunda ses getiren olayların görsel bir özetini anlatan 30 fotoğraf yer alıyor.

Latin ve Sefarad müziğinden İspanyol flamenkosuna Arjantin tangosundan Portekiz fadosuna kadar dünyanın farklı coğrafyalarında müzikleri harmanlayan Yasmin Levy, 4 Mayıs'ta saat 20.30'da MEB Şura Salonu'nda Ankaralı müzikseverlerle buluşacak.

Dünyaca ünlü Türk Tenor Cenk Bıyık ile oyuncu ve tenor Atılgan Gümüş'ün bir araya gelerek sahneledikleri "Two Tenors Düello" adlı interaktif müzikal şovu, yarın MEB Şura Salonunda seyirci karşısına çıkacak.

Başkentte bu haftaki kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:

Tiyatro

Akün Sahnesi:

Anton Çehov'un yazdığı, çevirisini Ataol Behramoğlu, rejisini Erhan Gökgücü'nün yaptığı "Vanya Dayı", 1, 3 ve 4 Mayıs'ta izleyiciye sunulacak.

Altındağ Tiyatrosu:

Necati Cumalı'nın yazdığı, Volkan Benli'nin yönettiği "Nalınlar" 1, 3 ve 4 Mayıs'ta sahnelenecek.

Büyük Tiyatro:

İspanyol yazar Jordi Galceran'nin, acımasız iş dünyasının yeniden tanımladığı "profesyonellik" ve "fedakarlık" kavramlarını sorgulayan, insanların zaaflarının bu mücadeledeki yerini anlatan kara komedi "Grönhol Metodu" 1 Mayıs'ta seyirciyle buluşacak.

Cüneyt Gökçer Sahnesi:

Shakespeare'in ünlü eseri "Fırtına" çocuklar için 1 Mayıs'ta beğeniye sunulacak. Tufan Gündüz'ün "Nisan'ın İki Günü" adlı romanından Tufan Gündüz ve Faruk Emre Özünlü tarafından uyarlanan "Bir İnce Sızı Nisan 1915" 3 ve 4 Mayıs'ta seyirciyle bir araya gelecek.

Küçük Tiyatro:

Birbirlerini çok seven kentli iki çocuğun, nereden geleceği belli olmayan tehlikelere karşı yarattıkları dünyayı anlatan "Ben ve Sen" oyunu 1 Mayıs'ta izlenebilecek.

Türk tiyatrosunun en önemli örneklerinden biri kabul edilen "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", 3 ve 4 Mayıs'ta görülebilecek.

Oda Tiyatrosu:

Anton Çehov'un yazdığı, Aclan Büyüktürkoğlu'nun yönettiği "Kuğunun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi" bugün, yarın ve 30 Nisan'da sahneye konulacak.

12 Eylül döneminde yaşananları iki kadının dostlukları çerçevesinde anlatan "Nehir" adlı oyun 3 ve 4 Mayıs'ta görülebilecek.

Stüdyo Sahne:

Melih Cevdet Anday'ın yazdığı, Servet Aybar'ın yönettiği kara komedi türündeki "Müfettişler" adlı eser ise 1 ve 3 Mayıs'ta izleyicinin karşısına çıkacak.

İrfan Şahinbaş Sahnesi:

Peter Turrini'nin yazdığı, Sibel Arslan'ın çevirdiği, Murat Çidam'ın yönettiği "Nihayet Bitti" 4 Mayıs'ta tiyatroseverlerle buluşacak.

Şinasi Sahnesi:

Sophi·e Smi·ley'in yazdığı, Egemen Demi·rci·oğlu'nun çevirdiği, Hali·l Doğan'ın oyunlaştırdığı "Canım Ailem", Batuhan Yalçın'ın rejisiyle minik izleyicilerin karşısında olacak. Down sendromlu Metin'in hikayesinin anlatıldığı oyun, 1 Mayıs'ta sahnelenecek.

Dünyaca ünlü İngiliz yazar George Orwell'in çağdaş klasikler arasına girmiş ve bir başyapıt olarak kabul edilen aynı adlı romanından uyarlanan "Hayvan Çiftliği" 3 ve 4 Mayıs'ta seyirciyle buluşacak.

Opera-Bale

Ankara Devlet Opera ve Balesi bugün Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun hayatından kesitler sunan "Frida" gösterisini Özgür Adam İnanç koreografisiyle Opera Sahnesi'nde seyirciyle buluşturacak.

Ankara DOB sanatçıları Dünya Dans Günü kutlamaları nedeniyle yarın Opera Sahnesi'nde özel bir etkinlikle izleyicilerin karşısına çıkacak. Ankara DOB bale sanatçılarının solo ve düet performanslar sergileyeceği gecede Zorba, Don Kişot, Korsan, Yevgeni Onyegin ve Fındıkkıran gibi eserlerden varyasyonlar Ankaralı sanatseverler tarafından ücretsiz olarak izlenebilecek.

"Saraydan Kız Kaçırma" operası da 30 Nisan'da seyircinin beğenisine sunulacak.

- CSO

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında, Gülsin Onay bugün ve yarın Artun Hoinic şefliğinde konser verecek. CSO Konser Salonu'nda ki konserler, saat 20.00'de başlayacak.

BSO

Bilkent Konser Salonunda şef Christoph Mathias Mueller yönetiminde, keman viyolonseli Julian Steckel yarın konser verecek.

Cer Modern

"Taldans Taldans'ı Anlatıyor" isimli Anlatımlı Performans etkinliği yarın sergilenecek. CerEdebiyat söyleşileri kapsamında ise yazar Mehmet Eroğlu, 30 Nisan'da hayranlarıyla bir araya gelecek. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik sonrası Eroğlu kitaplarını da imzalayacak.

Festival

Dünya İletişim Araştırma Vakfı'nın düzenlediği Ankara Uluslararası Film Festivali bugün 27. kez seyirciyle buluşacak. Bu yılki teması "Bakış ve Ses" olan festivalde, Türkiye ve dünya sinemasından uzun metraj kurmaca ve belgesellerin yanı sıra çok sayıda kısa filme yer veriliyor. Filmler, Büyülü Fener, Goethe Enstitüsü, Tilki Sanat Galerisinde gösterilecek.

Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin 30 Nisan'da yapılacak 33. festival kapanış konserinde, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası sahne alacak.

Gürer Aykal şefliğinde ilk kez piyanist Gülsin Onay ile konser verecek olan Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası 30 Nisan'da MEB Şura salonunda saat 20.00'de müzikseverlerle buluşacak.

20. Uluslararası Ankara Caz Festivali de 3-28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. Festivalin açılışında, Mono-Ege Dai DJ Performansı ardından, açılış konseri Aşkın Arsunan Jazzino Band ile gerçekleşecek. "Cazın Renkleri" temasıyla birçok usta sesleri ağırlayacak olan festivalde, müzikseverler dünyaca ünlü yıldızların yanı sıra Türkiye'deki cazının güçlü isimlerini dinleme şansı bulacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title