Başkentte Kültür Sanat

Başkentte Kültür Sanat
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Ünlü İtalyan piyanist Stefano Bollani, "Ankara Piyano Festivali" kapsamında 19 Ocak'ta başkentlilerle buluşacak.

Ünlü İtalyan piyanist Stefano Bollani, "Ankara Piyano Festivali" kapsamında 19 Ocak'ta başkentlilerle buluşacak.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İrem Derici yarın, Levent Yüksel 16 Ocak'ta Jolly Joker Ankara, Hüsnü Şenlendirici Ankara Hayal Kahvesi'nde hayranlarıyla buluşacak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şef Antonio Pirolli yönetiminde bu akşam ve yarın CSO Konser Salonu'nda, Bilkent Senfoni Orkestrası ise şef Önder Baloğlu yönetiminde 16 Ocak'ta klasik müzik severlerle buluşacak.

Ankara Piyano Festivali kapsamında İtalya'nın caz dünyasına kazandırdığı en önemli piyanistlerden biri olarak gösterilen Stefano Bollani, 19 Ocak'ta ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde sahne alacak.

Opera ve Bale

Dünya prömiyeri 2014-2015 sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) sanatçıları tarafından gerçekleştirilen, Shakespeare'in ünlü tiyatro oyunundan ilham alınarak hazırlanan, Gürcistan'ın en önemli bestecisi Revaz Gabichvadze'nin bestelediği Hamlet balesi, bugün ve 16 Ocak'ta Opera Sahnesi'nde başkentli sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Reji ve koreografisini Kont Dracula ve Amazonlar bale eserlerinden de tanınan Gürcü çift Nugzar ve Medeia Magalashvili'nin hazırladığı eserin kostüm tasarımı Sevtaç Demirer'e, dekor tasarımı ise Savaş Camgöz'e ait.

Amadeus Hoffman'ın "Fındıkkıran ve Fareler Kralı" adlı masalından yola çıkılarak Alexander Dumas'ın yeniden yazdığı, ilk koreografisi Marius Petipa tarafından gerçekleştirilen "Fındıkkıran", dünyada en çok sahnelenen bale eserlerinden biri olma özelliğini koruyor.

Klara'nın yılbaşı armağanı olarak aldığı "Fındıkkıran" oyuncağıyla ilgili rüyalarını konu alan, koreografisini Anna Akabalı'nın yaptığı opera, yarın Opera Sahnesi'nde izlenebilir.

Müziği Arda Özmen'e, librettosu Ali Yoleri'ye ait olan "Aliş ile Maviş" isimli çocuk oyunu 17 Ocak'ta, Viyana operetlerinin klasikleri arasında yer alan Johann Strauss'un üç perdelik opereti "Çingene Baron" 18 Ocak'ta, "Kanlı Nigar" müzikali 19 Ocak'ta, Osmanlı'nın 700. yılı dolayısıyla klasik Türk müziği üzerine tasarlanan iki perdelik "Harem" balesi 20 Ocak'ta başkentlilerle buluşacak.

Tiyatro

Uğur Saatçi'nin yazdığı, Barış Erdenk'in yönettiği "Yeşilçam" bugün, yarın, 16 ve 17 Ocak'ta, Sevim Ak'ın yazıp Servet Aybar'ın oyunlaştırdığı "Horoz Adam ve Korsan" yarın ve 19 Ocak'ta, George Orwell'ın yazdığı, Özge Kayakutlu'nun çevirdiği, Peter Hall'ın oyunlaştırdığı ve Barış Erdenk'in yönettiği "Hayvan Çiftliği" 19 ve 20 Ocak'ta Akün Sahnesi'nde; Necati Cumalı'nın yazdığı Volkan Benli'nin yönettiği "Nalınlar" bugün, yarın, 16, 17, 19 ve 20 Ocak'ta Altındağ Sahnesi'nde; Yaşar Kemal'in yazdığı, Gürol Tonbul'un yönettiği "Teneke" 17 Ocak'ta, William Shakespeare'in yazdığı, Orhan Burian'ın çevirdiği ve Bozkurt Kuruç'un rejisörlüğünü yaptığı "Macbeth" 19 Ocak'ta Büyük Tiyatro'da sahnelenecek.

Gülay Gür'ün çevirdiği ve İlham Yazar'ın yönettiği "Kurnaz Aşıklar" bugün, yarın ve 16 Ocak'ta, William Shakespeare'in yazdığı, Zerrin Akdenizli'nin oyunlaştırdığı ve Kutay Sungar'ın yönettiği "Fırtına" 17 Ocak'ta Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde; Pervin Ünalp'ın yazıp yönettiği "Kuaförde Bir Gün" bugün, yarın ve 16 Ocak'ta, Ingeborg Von Zadow'un yazdığı, Servet Aybar'ın çevirdiği ve Caner Kadir Gezener'in yönettiği "Ben ve Sen" 17 ve 19 Ocak'ta, aynı gün de İrin Aktemur'un yazıp Umut Toprak'ın yönettiği "Neşe, Dert, Aşk" Küçük Tiyatro'da; Gülşen Karadıoğlu'nun yazdığı Vacide Öksüzcü'nün yönettiği "Nehir" bugün, yarın ve 16 Ocak'ta, Pedro Bloch'un yazdığı, Lütfi Ay ve Tarık Levendoğlu'nun çevirdiği, Yurdaer Okur'un yönettiği "Euridice'nin Elleri" 19 ve 20 Ocak'ta Oda Tiyatrosu'nda izleyenlerle buluşacak.

Sönmez Atasoy'un yazdığı ve Mustafa Kurt'un rejisörlüğünü yaptığı "Bizim Yunus" yarın ve 17 Ocak'ta, Debbie Isitt'in yazdığı, Yasemin Erbulun'un çevirdiği ve Ezgi Yentürk Çimensir'in yönettiği "Kocasını Pişiren Kadın" 19 Ocak'ta Stüdyo Sahnesi'nde; Güner Sümer'in yazdığı, Olcay Poyraz'ın yönettiği "Hüzzam" 19 ve 20 Ocak'ta Tatbikat Sahnesi'nde; Patrick Süskind'in yazdığı, Hale Kuntay'ın çevirdiği, Metin Belgin'in yönettiği "Kontrabas" bugün, yarın ve 16 Ocak'ta Ziraat Sahnesi'nde; Sait Faik Abasıyanık'ın yazdığı, Murat Çidamlı'nın yönettiği "Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye" 14 ve 16 Ocak'ta, Federico Garcia Lorca'nın yazdığı, Turan Oflazoğlu'nun çevirdiği ve Ayşe Emel Mesci'nin rejisörlüğünü yaptığı "Bernarda Alba'nın Evi" 20 Ocak'ta İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde; Jordi Galceran'ın yazdığı, Sinan Pekinton'un yönettiği "Grönholm Metodu" ise 19 ve 20 Ocak'ta Şinasi Sahnesi'nde seyircinin karşısında olacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title