Başkent Ankara'da Gökyüzünü Toz Bulutu Kapladı

Başkent Ankara'da Gökyüzünü Toz Bulutu Kapladı

Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Tunceli ve Adıyaman gibi illeri etkisi altına alan toz bulutları, Ankara'yı da etkisi altına aldı. Meteoroloji yetkilileri de vatandaşları açık havada fazla vakit geçirmemeleri konusunda uyardı.

Ankara'da gün boyunca "toz taşınımı" ile oluşan toz bulutları etkili oldu. Meteoroloji yetkilileri, görüş mesafesini de etkileyen toz bulutları dağılmadan açık havada çok fazla vakit geçirilmemesi gerektiğini belirtti.

AA muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgilere göre, Ankara'daki vatandaşlar sabah saatlerinde genel müdürlüğün mobil uygulaması üzerinden toz taşınımı konusunda uyarıldı.

SİSLE KARIŞTIRIYORLAR

Ankara'da görülmeye alışkın olunmayan toz bulutlarına, daha çok ülkenin güneydoğu kesimlerinde rastlanıyor. Zaman zaman rüzgarın da etkisiyle bu bulutlar iç bölgelere kadar ulaşıyor. Çöl gibi tozlu alanlardan kalkan tozun şehirler üzerine gelmesine "toz taşınımı" adı veriliyor. Toz partiküllerinin havada asılı kalması sonucunda zaman zaman sisle karıştırılan bir görüntü oluşuyor.

YETKİLİLER VATANDAŞLARI UYARDI

Toz bulutları nedeniyle görüş mesafesinde de azalma meydana gelirken, havada kızarma ve sararma meydana gelebiliyor. Meteoroloji yetkilileri, vatandaşların toz fırtınası geçmeden açık havada fazla vakit geçirmemesinde fayda olacağını bildirdi.

İşte Ankara'dan şaşırtan görüntüler;

Kaynak: AA